Galerie na kolejích vystaví fotografie Wima a Donaty Wendersových

foto1.jpg

Do 16 českých měst přijedou během léta po železnici dva staré poštovní vozy. Nepřivezou pytle se zásilkami - přivezou fotografickou výstavu. Projekt vymyslela Leica Gallery Prague a trvat by měl čtyři roky. Letošní jízda je tedy předposlední.

Poprvé ve vagonech vystavili fotografie Sebastiaa Salgada "Workers", to bylo v roce 2005, loni vlak vozil výstavu Antonina Kratochvila. Letos budou vystaveny fotografie slavného filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy Donaty Wenders.

První část výstavy představí fotografie pořízené během natáčení filmu The Million Dollar Hotel a druhý soubor zachycuje atmosféru z filmu Buena Vista Social Club.

Nápad vystavovat ve vlaku vznikl jako řešení z nouze. V roce 2004 ztratila Leica Galerie expoziční prostory na Pražském hradě. Měla však nasmlouvané další výstavy a musela hledat náhradní východisko. Vznikl ojedinělý nápad umístit výstavy ve vlaku přestavěného do podoby galerie.

"Jsou to staré poštovní vagony, které byly přizpůsobeny potřebám galerie. Samozřejmě musely projít vnitřní rekonstrukcí,"říká náměstek ředitele českých drah Jiří Kolář. Hned v prvním roce se ukázalo, že výstava ve vagonu má neobvyklý náboj. Podle ředitelky Leica Gallery Jany Böhmerové patřila v roce 2005 Salgadova výstava k nejnavštívenějším výstavám u nás:

"V prvním roce byla největší návštěvnost, ale záleželo to opravdu na té výstavě. Ta lidi tak uinesla, viděli jsme, jak si píšou navzájem esemesky. Minulý rok myslím ztratil ten projekt i tu vzácnost jako něco úplně nového, tak se to trošku utlumilo. Wim Wenders myslím zase porazí minulý rok a bude velmi navštěvovaný."

Galerijní vlak letos zavítá do 16 měst republiky.

Jiří Kolář: "Galerijní vlak jezdí zavěšen na nákladní vlaky, nejezdí zvlášť, takže se přesouvá podle jízdního řádu mezi těmi 16 městy. Určitě nezpůsobí žádné dopravní problémy. Na těch nádražích jsou určeny koleje, kde je ten vlak odstaven, kde je hlídán - a navštěvován."

Jana Böhmerová: "Samozřejmě se koncentrujeme na větší města, krajská města, ale chtěli jsme do toho letos zapojit i víc menších měst, takže máme letos v programu například i Děčín a Lovosice. Minulý rok jsme projížděli jedním malým městem, Lovosicemi, a to proto, že se tam Antonin Kratochvil narodil. Ale tam jsme měli úžasný zážitek, že tam prošlo výstavou celé město. Takže jsme letos šli z těch devíti měst na šestnáct. Jsme sice někde kratší dobu, ale vzali jsme do programu i menší města."

Putovní výstava začíná 5. dubna v Praze na hlavním nádraží a konečná stanice pro galerijní vlak bude Ústí nad Labem, kde výstava bude zahájena 21. srpna. Příštím roce vyjede vlak naposledy, protože rekonstrukce poštovních vozů má osvědčení pouze na 4 roky.