Haló, zde Karel Štědrý

Karel Štědrý, Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Měl být inženýrem v oboru železničního stavitelství, ale stal se zpěvákem. Působil v Semaforu, hrál ve filmu a vystupoval v televizi. Karel Štědrý zemřel 7. listopadu letošního roku v Praze.

Karel Štědrý,  Foto: ČTK
Ve Vyčítalově písničce Honzův song se kromě jiných jazykolamů objevuje i verš: Suchý, Štědrý, Štědroň, Matuška... Karel Štědrý se ve společnosti těchto pánů nevyskytuje vůbec náhodou, stejně jako oni je spojen s divadlem Semafor. Na legendární scéně vystupoval například v představení Člověk z půdy nebo Taková ztráta krve. S Waldemarem Matuškou pak zpíval svůj neznámější hit Mám malý stan a s Jiřím Suchým písničku Takový je život, která je ale známější pod názvem Potkal potkan potkana. V první polovině šedesátých let odešel do divadla Rokoko. Objevoval i v menších filmových rolích, třeba v populárních muzikálech Kdyby tisíc klarinetů nebo později Noc na Karlštejně. Karel Štědrý se prosadil i v televizi. Účinkoval v estrádách a moderoval především hudební pořady zaměřené na starší generaci.

Karel Štědrý,  Foto: canal CSklipy,  YouTube
Stejně jako mnoho jiných zpíval Karel Štědrý i písničky, které byly českými verzemi zahraničních hitů. To je i případ skladby Volá meziměsto nebo taky Haló, zde Alfons. Česky se nevolalo šéfovi do Itálie jako v německé verzi, ale strýčkovi do nervového sanatoria. Po sametové revoluci uspěl zpěvák, moderátor a herec ve zcela jiném oboru než uměleckém, ale nevrátil se ani k železnici. Začal úspěšně podnikat v oblasti nápojových automatů a nezapomněl ani na zpívání.