Hity Ilony Csákové dostaly na nové desce swingový kabát

Pořád jsem to já, foto: Supraphon

Pořád jsem to já. Tak se jmenuje album zpěvačky Ilony Csákové, které vydala po deseti letech. Najdete tu vzpomínku i na její začátky ve skupině Laura a její tygři. Některé písně z její sólové kariéry tu dostaly swingovou úpravu. A chystá i podzimní turné.

Jak řekla Ilona Csáková v jednom z rozhovorů, nemá ráda slovo rekapitulace. Ale tahle deska je rekapitulací její více než třicetileté kariéry. Ohlíží se, ale zároveň jde dál. Jako třeba v novince Abych byla IN.

Pořád jsem to já,  foto: Supraphon
Nový swingový kabát na albu dostaly Csákové hity jako Pink, Tornero, Malý vůz neb Proč mě nikdo nemá rád. Na albu se prezentuje nejen jako zpěvačka, ale i jako autorka či spoluautorka skladeb. Ilona Csáková dnes žije v Brně s manželem a dvěma syny. Jak se jí teď daří, se jí zeptal na Radiožurnálu Petr Král:

Vy jste si dokázala před bulvárem uchránit soukromí. Opravdu tam nikoho nepouštíte?

"Když jsem byla, jak říkám pražská, svobodná a bezdětná, tak jsem byla pro bulvár pochopitelně mnohem zajímavější. Mnohdy byly situace, které skýtaly nějaký tučný titulek, obzvlášť když jsem byla zařazená mezi ty věčné dietářky. A potom ty mé vztahy, tenhle chlap, tamten chlap. Ale to jsou už doby minulé. Já jsem teď nudná. Žiju v Brně spořádaný život, dělám si svoji práci, nijak nevířím vody, nedělám žádné skandály. V 90. letech byla větší možnost se prezentovat, teď je hlavně možnost přes internet, přes sociální sítě. Snažím se to v rámci profese využít."

Takže když vydáváte album, znamená to, že už té nudy v Brně bylo dost?

"Já se samozřejmě nenudím, ale možná to některým novinářům z bulváru tak může připadat."

Slyšel jsem, že prý před vašimi dvěma syny tajíte, že jste slavná zpěvačka. To jim to ještě nikdo jiný neřekl?

"Jestli jsem úzkostlivá matka, tak naprosto v jiném směru, a ne v tom, abych je ochránila od této informace. To v žádném případě. Oni vědí, že jsem zpěvačka, že koncertuji, občas hraji v nějakých muzikálech. V jednom mě i viděli. To bylo minulý rok. Ale já je neberu na cesty, protože to je únavné. Daniel, starší syn je navíc školou povinný. Nechci, aby se začali v tomto prostředí pohybovat, protože mám trošku jinou představu o jejich profesích, než to, co by měli dělat po mamince."

Vy jste začala s muzikou někdy v polovině 80. let. To vám bylo málo. Když jsem se dočetl, že před syny nechcete o svém povolání mluvit, nesouvisí to s tím, že jste začala v hudební branži velmi mladá a nechcete, aby se historie opakovala?

"Víte, že možná v podvědomí nějaký červíček vrtá. Já vždycky s jistou nadsázkou říkám, že jeden komediant v rodině stačí. Naštěstí Daniel nemá tyto dispozice, ale mladší Dominik, ten se začíná všestranně projevovat. Nejsem žádný despota. Když mé dítě přijde se zájmem a prosbou, že by se chtěl rozvíjet v uměleckém oboru, tak ho samozřejmě podpořím. Ale teď je nechávám, ať hlavně sportují a užívají si svůj dětský věk."

Ilona Csáková se se chtěla stát zpěvačkou už jako malá holka. Zpívala s dětským souborem Motýlci, a učila se hrát na kytaru, později i na bicí. Hned první pěveckou soutěž, které se v roce 1985 zúčastnila, vyhrála. Bylo to okresní kolo soutěže Mladá píseň v Litvínově. O dva roky později se stala členkou kapely Laura a její tygři. V roce 1993 vydala sólový debut Kosmopolis. Bylo oceněno jako Objev roku 1993 ve výročních cenách Akademie české populární hudby.

Od roku 1994 vydávala další sólové desky, v polovině 90. let byla předskokankou pražského koncerty Tiny Turner. Ilona Csákovou účinkovala i v řadě úspěšných muzikálů - například Vlasy, Kleopatra, Golem, a naposledy v v roce 2016 v muzikálu Sibyla - Královna ze Sáby.