Hana Marvanová nesouhlasí s deficitem rozpočtu na rok 2004

Bohuslav Sobotka a Stanislav Gross, foto: ČTK

Unionistická poslankyně Hana Marvanová se zřejmě znovu stane jazýčkem na vahách při hlasování o státním rozpočtu na rok 2004. Nesouhlasí totiž s rozpočtovým schodkem ve výši 118 miliard, jak jej navrhuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Další informace má Milena Štráfeldová:

V tomto týdnu začne Poslanecká sněmovna projednávat nejen balík 12 reformních zákonů, kterými chce Špidlův kabinet zastavit další zadlužování země, ale i návrh státního rozpočtu na příští rok. Jeho součástí i plánovaný deficit ve výši 118 miliard korun. Ministr Bohuslav Sobotka už minulý týden prohlásil, že pokud tyto návrhy poslanci neschválí, mohlo by to znamenat konec vládní koalice:

"Pokud by ty návrhy zákonů byly schváleny v podobě, které by nám výrazně neumožnily dodržet tento deficit, pak je zřejmé, že reforma veřejných rozpočtů, tak jak byla koncipována a schválena vládou, bude narážet v parlamentu na zásadní odpor. A pak by to byl námět pro to, aby se koalice zamyslela nad svým dalším fungováním a nad tím, jakým způsobem chce dále řídit tuto zemi."

Zásadní nesouhlas s chystanou reformou i s návrhem státního rozpočtu na rok 2004 už vyjádřili komunisté a občanští demokraté. ODS připravuje vlastní návrh reformy. Výhrady nejsilnější opoziční strany potvrzuje šéf klubu ODS Vlastimil Tlustý:

"Domníváme se, že v reformě veřejných financí je ukryto tolik negativních vlivů pro občany a pro českou ekonomiku, že nepodpoříme nic, přestože nějaké drobné detaily nejsou úplně špatně. Ale poměr toho špatného k tomu dobrému je asi devadesát devět toho špatného a jedno procento toho dobrého."

S navrhovanou reformou však nesouhlasí i někteří sociální demokraté. Proti se staví například předseda zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka a výhrady má i bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Unionisté podle Hany Marvanové s reformou naopak souhlasí:

"Podle našeho názoru je reforma málo razantní a vnímáme ji jenom jako první krok, ale jako celek ji podporujeme."

Zcela jinak se poslankyně Marvanová staví k návrhu státního rozpočtu a zejména výši jeho deficitu pro rok 2004:

"Pro mne bylo překvapením sdělení pana ministra financí, že chce předložit návrh rozpočtu se schodkem 118 miliard. Unie svobody tlačí na to, aby se ten schodek snížil pod 100 miliard, aby byl nižší než rozpočtový schodek na letošní rok."

Podle Marvanové jednání o návrhu rozpočtu ve vládní koalici ještě neskončila. Poslankyně věří, že se vláda na nižším deficitu ještě dohodne. Pokud ne, může při současném rozložení sil ve sněmovně osud rozpočtu znovu záviset na jejím hlasu. K tomu, zda při hlasování stejně jako vloni opustí sněmovnu, se však Hana Marvanová odmítla vyjádřit.