Havel se zastal barmské disidentky Su Ťij, k jeho výzvě se připojili nositelé Nobelovy ceny za literaturu

Václav Havel

Václav Havel, bývalý prezident ČR, se zastal barmské disidentky, nositelky Nobelovy ceny míru Su Ťij a dalších uvězněných barmských spisovatelů. Připravil výzvu adresovanou barmské vojenské vládě k okamžitému propuštění politických vězňů. K Havlově výzvě se svým podpisem připojilo 14 laureátů Nobelovy ceny za literaturu z celého světa, čímž se výzva stala zcela ojedinělým dokumentem. Za všechny signatáře jmenujme například německého spisovatele Güntera Grasse nebo francouzského novelistu Clauda Simona. Zeptali jsme se Jakuba Hladíka, tajemníka bývalého prezidenta, proč se Havlova podpora zaměřila právě na barmskou disidentku Su Ťij.

"Těch důvodů je několik. Za prvé pan Václav Havel paní Su dobře zná a dlouhodobě ji podporuje. Druhým obecnějším důvodem je, že se Václav Havel celý život zasazuje, a mnohokrát to deklaroval, za hájení lidských práv ve světě. To se týká nejen Barmy. Několikrát se vyjádřil k situaci na Kubě, podpořil tamnější disidenty, sleduje rovněž demokratické síly v Bělorusku a jinde ve světě."

Václav Havel, jako bývalý prezident ČR, má velkou podporu významných osobností ze světa. Jakou mají účinnost iniciativy, za které se postaví tak známé a zajímavé osobnosti, jako je například oněch čtrnáct nositelů Nobelovy ceny za literaturu?

"Ta účinnost se velmi těžko měří z krátkodobého měřítka. I v bývalém Československu nepadl komunistický režim ze dne na den. Jedná s o pravidelnou mravenčí práci, která svůj úspěch přinese v budoucnu."

Máte informace, jak tuto iniciativu přijala samotná disidentka Su Ťij?

"Zatím tuto informaci nemáme, ovšem v rámci naší neformální spolupráce s ministerstvem zahraničních věcí si myslím, že tuto informaci vbrzku získáme."

Jak sleduje bývalý prezident Václav Havel situaci ve světě, co se týče dodržování lidských práv?

"Existuje takový neformální vztah, který bývá nazýván "Velvyslanectví dobré vůle" mezi ministerstvem zahraničí a Václavem Havlem. Tedy tímto zdrojem Havel získává přehled o dění ve světě. Jinak velmi významným zdrojem je společnost Člověk v tísni a řada dalších nevládních organizací, které se angažují v dodržování lidských práv ve světě."

Mohl byste prozradit konkrétní jména zemí nebo disidentů, které chce Václav Havel podpořit nebo poukázat na ně?

"Komunikuje například s Oswaldem Payou, sleduje situaci v Bělorusku, Barmě a celé jihovýchodní Asii. Rozhodně se neuzavírá k dalším zemím, ale tyto jmenované patří do toho hlavního zorného úhlu."