Hejtman Běhounek varuje: výpovědi lékařů nejsou žádná hra na přetahovanou

Гетман края Высочина Йиржи Бегоунек

Chirurgové, anesteziologové, gynekologové - ti všichni mohou od března příštího roku chybět v českých nemocnicích. Téměř čtyři tisíce lékařů po celé České republice se totiž připojilo k akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme a ke konci roku podávají výpovědi. Kritická situace může nastat především v kraji Vysočina. Na podrobnosti se Milena Štráfeldová v dnešní rubrice zaptala krajského hejtmana Jiřího Běhounka:

Jiří Běhounek
Pane hejtmane, v tuto chvíli chybí opravdu už jen několik dnů do konce letošního roku. V akci Děkujeme, odcházíme zatím hrozí výpovědí nebo dává výpověď kolem 3800 lékařů. Nejhorší situace, pokud víme, je právě ve vašem kraji, na Vysočině. Jak to tam tedy vypadá?

"Informace, které máte, já samozřejmě mám taky. To jsou zatím ale jen informace o tom, kolik kolegů bylo ochotno poslat výpověď advokátní kanceláři. Podle posledních informací, které mám, zatím nedorazily výpovědi do našich nemocnic, takže my zatím přehled nemáme. První schůzku budeme mít 3. ledna, protože předpokládám, že jestliže výpovědi budou posílány poštou, tak budou mít nějaké zpoždění. Takže uvidíme. Skutečnost je taková, že se k této akci hlásí 80 procent z 620 lékařů v kraji Vysočina."

O jaké obory se hlavně jedná?

"To právě bohužel nevíme konkrétně. Ale dá se říct, že poměrně aktivní jsou internisté, chirurgové, anesteziologové, potom v různé míře chirurgické obory jako urologové, ortopedi a podobně."

Jaký je váš krizový plán, pokud se skutečně jejich hrozby naplní?

"Pokud se skutečně jejich hrozby naplní a opravdu 1. března nepřijdou do práce, tak žádný krizový plán kraje Vysočina nemůže nic zachránit. V téhle situaci věřím, že za dva měsíce se s nimi dokážeme dohodnout na nějakém postupu, na nějakém řešení, a že zajistíme péči o pacienty, třeba s omezením provozu po určitou dobu, než budou další jednání. Já to vidím jako nešťastné, protože se situace nechala eskalovat, a to je špatně."

Kde myslíte je ta vina? Kdo na tom má hlavní podíl?

"Já myslím, že to nemá jednoznačného viníka, ovšem vyvíjí se to už měsíce a roky. V posledních letech se vždycky udělala úhradová vyhláška a nemocnicím se stále ubírá. Ubírání nemocnicím dopadá nejvíc na krajské nemocnice, to jsou detaily, které se neznají. Nehovoří se o tom, že fakultní nemocnice měly v systému DRG úplně jinou hodnotu, než měly krajské nemocnice nebo bývalé okresní nemocnice atd. A teď to podle mého soudu vyvrcholilo v okamžiku, kdy se ukázalo, že úhradová vyhláška zase ubírá nemocnicím původně pět, posléze dvě procenta, a ostatním poskytovatelům jenom trochu méně. Proporcionální a férové to není, a proto jsem přesvědčen, že ve spojení s nešťastným systémem vzdělávání, kdy byli mladí lékaři po škole v podstatě v nevolnickém vztahu, spustili tuhle lavinu."

Jakým způsobem s vámi komunikuje ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny, aby se tento problém odstranil?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger
"Musím říct, že ministr Heger s námi komunikuje poměrně hodně. Já jsem několikrát byl na ministerstvu zdravotnictví na různých jednáních. Proto je mi velmi líto, když se objevují v médiích nebo i v rádiu občas zprávy, které hovoří o tom, že pan ministr prohlásil to či ono. Zatím to tak nevypadá, on jednoznačně deklaroval, že po prvním lednu zjistíme, kolik výpovědí bylo, v jakých strukturách, jakým způsobem. Pak se sejdeme a budeme se to snažit řešit. Pojišťovny s námi v této situaci nekomunikují samozřejmě vůbec, protože si říkají, a to nechci být špatný prorok, že by možná bylo dobré, kdyby některé nemocnice vypadly z kola. Já ale zase na druhou stranu na adresu pojišťoven musím říct, že v solidárním českém systému mi není jasné, jak na účtech některých oborových pojišťoven mohou být takové zdroje, když pojištění je jednoznačně solidární a nejsou tam žádné rozdíly. Tak nevím, jak tam může ležet čtrnáct milionů. To už všichni přiznali, tam skutečně čtrnáct milionů leží."

Pane hejtmane, mluví se o tom, že by odcházející české lékaře případně mohli nahradit lékaři ze Slovenska. Máte takové signály?

"Já takové signály nemám, ale mám signály, že na Slovensku začal být trošku neklid. Mnozí lékaři se o to začali zajímat, protože ani na Slovensku situace po aktivitách předchozího ministra Zajace není jednoduchá. Ale nevím o tom, že by se někdo z těchto lékařů přímo na Vysočině ptal. Ono to není jednoduché zajistit, vyměnit a dát dohromady, to prostě není otázka pár dní nebo měsíců. Chci upozornit kompetentní a odpovědné představitele, že to nejde vyřešit mávnutím proutku. To jsou měsíce tvorby týmů a všech ostatních vazeb. A v případě, že by se nám to skutečně nepodařilo všem vyřešit, bude to mít dopad na celé zdravotnictví. I na fakultní nemocnice. Ty ať si nedělají naděje, že zůstanou stát stranou a nebudou postiženy."

Kam by podle vašemu skutečně mohli ti odcházející lékaři odejít? Cizina je všechny nevstřebá...

"Já jsem přesvědčený, že pokud čísla, která mám k dispozici, jsou správná, tak jich fakticky může odejít pět set. Ostatní se pravděpodobně ani v soukromé sféře ani v pojišťovnictví nebo v jiných oblastech neuplatní. Budeme se pravděpodobně muset s nimi domluvit, aby své rozhodnutí za určitých okolností přehodnotili. Mně by se líbilo, kdyby byl nějaký garant jakési dohody. Když se jedná o krizi vlády, tak do toho vstoupí pan prezident. Kdyby vstoupil i do této situace, vůbec by se mi nezdálo divné, že by se podepsaly určité kroky na rok 2011, 2012 a 2013. Problém lékařů, alespoň tak, jak mi naznačovali, je v tom, že oni nevěří v dobrou vůli. Nevěří, že kdyby v této situaci byli ochotni k jakémukoli jednání, že zase nebudou jako už tolikrát podvedeni."

A vyzvali jste někoho z nejvyšších funkcionářů, aby se stal garantem podobné dohody?

"Já nemůžu tuhle záležitost řešit, protože já jsem zřizovatel a předseda zdravotní komise. A v této situaci se na mne Lékařský odborový klub ani Česká lékařská komora neobrátily. Kraj Vysočina na základě rozhodnutí zastupitelstva napsal dopisy, upozornil jsem na to nejvyšší představitele, předsedu Senátu, předsedkyni Poslanecké sněmovny, všechny předsedy parlamentních stran, ministra zdravotnictví, ministra financí, předsedu vlády. Všem jsme napsali, jak je situace vážná, aby si uvědomili, že to není jenom nějaká přetahovaná, a že jsme ochotni o konkrétních krocích jednat. Uvidíme, jak to bude. Chápu, že před Vánoci byla napjatá situace z jiného důvodu, pád vlády, výměna policejního prezidenta a další problémy, které vláda měla."

Zatím se tedy této vaší výzvy nikdo neujal? Nemáte zatím takovou reakci?

"Zatím nevím, že by se někdo byl ochoten stát garantem nějakých kroků nebo něčeho podobného. Pořád v to ale věřím, protože vím, že na základě této výzvy se předseda Senátu Štěch měl sejít s různými aktéry. Předpokládám, že ty schůzky proběhly nebo ještě proběhnou."

Je to trošku hra vabank v těchto dnech, musím říct...

"No to víte, je to tak, kdo vydrží déle, nebo nevím, jak bych to nazval."