V krizi pomohou vojáci

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Chystá se krizový scénář pro zdravotnictví, pokud by lékaři v rámci akce Děkujeme, odcházíme odešli ke konci února z nemocnic. Takové rozhodnutí přijala na svém úterním jednání Bezpečnostní rada státu, která se o tom radila s hejtmany jednotlivých krajů Česka.

Společné jednání hejtmanů a členů Bezpečnostní rady státu k aktuální situaci ve zdravotnictví,  foto: ČTK
Připomenu, že 1. března chce z nemocnic odejít přibližně 3 800 lékařů kvůli poměrům v oboru a malým platům. Dosavadní jednání lékařských odborů s vedením resortu řešení nepřinesla. Do zajištění péče o pacienty by se mohla zapojit i armáda. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera budou muset pomoci pojišťovny, a samotné nemocnice by už v posledním únorovém týdnu neměly přijímat pacienty na plánovanou péči, která se dá odložit:

"Je potřeba, aby se připravila zdravotnická zařízení a Fakultní nemocnice na to, aby mobilizovala svůj lůžkový fond v tom smyslu, že musí být flexibilnější než je za běžného režimu. Tam, kde budou očekávané výpadky díky odchodu lékařů, bude ostatní zdravotnický personál uvolněn a vypomůže na jiných odděleních. Nemalou roli budou hrát zdravotní pojišťovny, se kterými se dojednává potřeba přesouvat operativně finanční zdroje tam, kde budou zapotřebí, to znamená z uzavřených nemocnic do těch nemocnic, které by byly aktivnější než byly dosud."

Premiér Petr Nečas potvrdil, že lékařskou péči bude od března pomáhat zajišťovat také armáda:

Alexandr Vondra
"Budeme mít zvláštní jednání pana ministra zdravotnictví a pana ministra obrany za mé účasti, kde se budeme bavit i o nasazení především technických vojenských kapacit pro řešení této situace."

Armáda může zdravotnictví pomoci vlastním nemocničním personálem a technikou, sdělil ministr obrany Alexandr Vondra:

"Máme stále ještě vojenské nemocnice: dvě v Praze, jedna v Brně a jedna v Olomouci, plus ještě polní nemocnice v Hradci Králové. Tyto součástí vojenského zdravotnictví se samozřejmě neúčastní protestu. A pak je ještě druhá možnost, že můžeme pomoci také v logistické záchranné části."

Předseda Asociace krajů, jihomoravský hejtman Michal Hašek je přesvědčen, že na situaci v nemocnicích by od 1. března mohli pacienti doplatit svým zdravím. Podle něj jakýkoliv jiný scénář než dohoda vlády s lékaři je pro pacienty rizikem:

Leoš Heger  (vlevo) a Petr Nečas,  foto: ČTK
"Jakmile by 1. března skutečně lékaři nepřišli do práce, tak každým dalším dnem se míra rizika bude zvyšovat. I oni vyčerpají v horizontu několika málo týdnů kapacitu hodin, kterou mohou sloužit. Řešení nějakými krizovými scénáři je řešení na omezenou dobu několika málo týdnů."

Ministr Heger ale ubezpečil, že krajské nemocnice omezený provoz zvládnou. Řada nespokojených lékařů se prý navíc do nemocnic chystá vrátit.

Prezident Václav Klaus ministra Hegera v jeho sporu s lékaři podpořil. Výhrůžkám lékařů nelze podle něj dále ustupovat:

"Já myslím, že je třeba, abychom všichni ocenili ty lékaře, kteří normálně dále pracují a ničím nevyhrožují. To my, občané České republiky, jim málo říkáme. Zrovna tak bych chtěl poděkovat za postoje našich sester. Jsou zcela zásadní pro fungování našeho zdravotnictví."

Naopak šéf Asociace krajů Michal Hašek soudí, že každé řešení bude dražší než dohoda s lékaři. Vláda by se s nimi proto podle něj měla dohodnout. Vyzval lékaře ke stažení výpovědí a slíbil, že kraje dají svou část ze dvou miliard korun od zdravotních pojišťoven na mzdy zdravotníků.