Hnutí Stonožka má svůj muzikál, uvede ho Dismanův rozhlasový soubor

Na scéně stojí invalidní vozík a na stěnu za ním se promítají desítky malovaných vánočních pohlednic. Tak vypadá v těchto dnech zkušebna Dismanova rozhlasového dětského souboru v Praze. "Dismančata" tu zkoušejí muzikál Nezůstávej sám. Jeho ústřední melodie je už řadu let hymnou Hnutí stonožka - Na vlastních nohou:

Stonožkové hnutí založila v roce 1990 Češka Běla Gran Jensen, žijící tehdy v Norsku. Z prodeje vánočních pohlednic, které namalovaly děti, se nakoupilo lékařské vybavení do českých nemocnic. Za 17 let se do hnutí zapojilo na sto tisíc dětí nejen z Česka a Norska, ale i ze Slovenska, Kanady, z Bosny a Hercegoviny a dalších zemí. Díky jejich pohlednicím může dnes Stonožka pomáhat při rekonstrukci a výstavbě nových škol ve válečných oblastech světa, v Kosovu, v Bosně a Hercegovině nebo v Iráku. Z výnosu se kupují sanitky nebo vybavení pro dětské léčebny. Dětem se dosud podařilo shromáždit téměř sto milionů korun. Významného norského skladatele Arne Bendiksena jejich hnutí přivedlo ke vzniku stonožkového muzikálu. Už za týden ho v předpremiéře uvedou "dismančata":

"My jsme se dlouho zdráhali. Jednak toho máme hodně a jednak nejsme pěveckým sborem, čili pro nás je to trošičku krok stranou. Takže jsme to oddalovali, oddalovali a už jsem dokonce měla scénář připravený na vrácení. A vlastně na poslední chvíli ho vyškrábly samy děti s tím, že se jim to docela líbí a že by to chtěly dělat,"

říká vedoucí a režisérka Dismanova rozhlasového dětského souboru Zdena Fleglová.

A co k nastudování muzikálu o Stonožce říkají sami členové souboru? Co jim vlastně říká charita a pomoc druhým?

"Že nemáme zůstávat sami, že každej musí mít někoho poblíž, aby mu pomáhal. Na koho se může obrátit. A to by měl mít každý člověk, a nejenom někteří. - Tak pokud ta Stonožka vznikla a pokud je tenhle příběh pravdivej, tak mi to přijde jako hodně chytrej nápad. - Jakákoliv takováhle činnost, která pomáhá, není naivní a vždycky se tomu musí věřit, za každou cenu. I když jde všechno proti vám, tak to má vždycky cenu. - Pro mne speciálně je moc důležitý, že tohle dělám, protože je vážně nutný zvlášť v tomhle věku si to pořád omílat. Protože vyrosteme, budeme dospělí a nebudeme ovlivnění tím, že tady jsou lidi, kteří na tom nejsou stejně dobře jako my nebo kterým vážně musíme pomáhat. A když si tohle nevezmeme v dětství, tak v dospělosti už to nezískáme."

Muzikál Nezůstávej sám bude mít slavnostní premiéru v pražském divadle Minor 5. února. Zúčastní se jí i norský skladatel Bendiksen.