Horní Planá

V dnešní pravidelné rubrice se podíváme na jih Čech. Se Zdeňkou Kuchyňovou zavítáme do rodiště spisovatele Adalberta Stiftera Horní Plané a navštívíme ojedinělou technickou památku Šumavy "Schwarzenberský plavební kanál" z 18. století.

Horní Planá je malé městečko ležící na břehu Lipenského jezera na úpatí Šumavy. Má zhruba dva a půl tisíce obyvatel a je rodištěm spisovatele, básníka a malíře Šumavy Adalberta Stiftera. Když se vydáte na procházku nad Horní Planou, najdete v místním lesoparku jeho bronzovou sochu. Také ve skalní stěně nad Plešným jezerem stojí básníkův žulový obelisk. Moje první cesta však vedla do Stifterova rodného domu, kde mi dělal průvodce Ivan Slavík.

Adalbert  Stifter
A právě naplněním Stiftrových myšlenek se stala turistická stezka, která prochází Českou republikou, Rakouskem a Německem - místy, kde spisovatel pobýval. Začíná v bavorském Wegscheidu a odtud pokračuje přes rakouské městečko Kollerschlag. Poté vede do Čech přes vesničky s poetickým názvem Zední a Přední Zvonková až do Horní Plané. U domu Adalberta Stiftera po 46 kilometrech končí. Za nedlouho - v roce 2005 si připomeneme 200. výročí Stiftrova narození. U této příležitosti se mj. počítá se zpřístupněním zříceniny Vítkova hrádku, rovněž spjatého se spisovatelovým jménem. Nedaleko Vítkova hrádku se nachází ojedinělá technická památka Šumavy "Schwarzenberský plavební kanál" z 18. století, který kdysi sloužil k plavení dřeva. Díky společnému úsilí ČR, Rakouska a Bavorska, jejichž územím prochází, a za finanční podpory Evropské unie kanál znovu ožívá, jak mi řekl Zdeněk Přibyl z prachatického Informačního centra. Pokud tedy zavítáte na Šumavu, a jste zdatní turisté, určitě nevynechejte stezku Adalberta Stiftera či si dopřejte romantiku plavení dřeva, která se dnes vidí snad jen ve fimech pro pamětníky.

10
48.766693500000
14.032065500000
default
48.766693500000
14.032065500000