Hospodaření státu skončilo v roce 2005 o 27 miliard korun lépe

Ministr financí Bohuslav Sobotka, foto: ČTK

Český stát hospodařil loni lépe, než očekávala vláda. Ta počítala se schodkem 83 miliard korun, ale rozpočet nakonec skončil v deficitu pouze necelých 56 a půl miliardy. Stalo se tak díky rekordnímu vzestupu příjmů. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Ministr financí Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
Lepší výběr daní od firem a rostoucí ekonomika jsou podle ministerstva financí hlavními důvody, proč hospodaření státu skončilo v roce 2005 o 27 miliard lépe, než vláda naplánovala. Nejvíce peněz vybralo ministerstvo od firem a to i přesto, že v roce 2005 klesla jejich daň z příjmu z 28 na 26 procent. Větší počet kamiónů na českých silnicích a zvyšující se spotřeba pohonných hmot zase vylepšily výběr spotřebních daní. Celkově bylo na daních vybráno o 17 miliard korun více. Jednotlivá ministestva mohou navíc převést neutracené prostředky do rezervních fondů. Letos tam bylo převedeno 25 miliard. Mezi důvody, proč ministerstva neutratila všechny prostředky, patřilo například oddálení některých veřejných zakázek a pomalejší čerpání z fondů Evropské unie. A právě díky převodům do rezervních fondů bude vidět evropská statistika schodek českého rozpočtu ještě nizší, říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Ten rozdíl mezi prostředky, které se letos čerpaly a převedly do rezervních fondů, tak ten rozdíl bude vnímat evropská statistika jako neutracené peníze. Čili bude nám je počítat do výdajů až v letech, kdy se budou realizovat. To znamená částečně v letošním roce, částečně v dalších letech. Čili ten deficit čistě státního rozpočtu bude někde kolem 31 miliard korun."

Také veřejné rozpočty byly v roce 2005 v nejlepším stavu od roku 1997. Již v roce 2004 se jejich deficit snížil na tři procenta a v roce 2005 se tento stav ještě zlepšil. Deficit pod tři procenta je přitom jednou z podmínek pro přijetí eura v roce 2010.

"Počítám s tím, že tento výsledek bude patřit k nejlepším v regionu střední Evropy. V roce 2003 Česká republika v rámci členských zemí EU patřila tuším na předposlední místo z hlediska výše deficitu veřejných rozpočtů a nyní se začínáme posouvat do poloviny tabulky,"

dodal ministr Sobotka. Česká republika plní toto kritérium pro přijetí eura už dva roky, ale podle mnoha ekonomů byl mohlo být ohroženo kvůli zvyšování sociálních dávek. Také ministr Sobotka kritizoval jednorázové zvyšování výdajů státního rozpočtu, které je nesystémové a vede k vyšším deficitům.

"Napříč všemi politickými stranami jsou schvalovány pozměňovací návrhy, které mají výrazné rozpočtové dopady. Pokud se takto nekoncepčně skokově a šokově zatěžuje výdajová strana státního rozpočtu formou mandatorních výdajů, pak to není rozumné a samozřejmě to přinese problémy pro příští vládu."

Foto: Evropská komise
Řada analytiků upozorňuje, že k nízkému schodku přispělo vedle pozitivního vývoje ekonomiky i pomalejší tempo čerpání peněz z evropských fonů, které státu ušetřilo miliardy určené na spolufinancování. Hlavní ekonom Volsbank CZ Vladimír Pikora upozorňuje, že na zlepšení státních financí nemá zásluhu ani tak naše vláda, jako spíš ekonomické faktory.

"Poslední statistiky ukazují, že v pozadí bohužel nestojí větší šetření státu, ale hlavně větší výběr daní. Hrozí proto, že ve chvíli, kdy ekonomika zpomalí svůj růst, deficity budou opět bobtnat."

Podobný názor, a sice, že by vláda měla šetřit, mají i další ekonomové, jako například Pavel Sobíšek z HVB bank.

"Příjmy nad plán nebyly použity v plné míře ke snížení schodku, ale část z nich byla spotřebována, takže nebyl dodržen výdajový rámec rozpočtu."

Letos se vláda chystá zadlužit zemi o 74 miliard - takový je plánovaný schodek. Nejrazantnější nápor na finance však přijde o rok později, pokud poslanci prosadí masivní zvýšení sociálních dávek.