Hoštice - nejznámější filmová vesnice v Česku

Víte, která je nejznámější filmová vesnice v Česku? Jsou to jihočeské Hoštice. Malá vesnička, kde se točila trilogie Slunce, seno...... Navíc tu bydlel režisér těchto komedií Zdeněk Troška i dva známí country zpěváci. Více se dozvíte v repríze rubriky České nej.

A začneme na návsi, kde se vše podstatné odehrávalo. Ve skutečnosti vypadá menší než ve filmu. Tady se točily hlavní scény, v místním JZD student Plánička aplikoval novou metodu, jak zvýšit dojivost krav, strhla se tu hromadná rvačka, a nedaleko se budovala nudistická pláž. Komedie si získaly početné diváky.

Hoštice
I když od natočení uplynuly dvě desítky let, dodnes do Hoštic jezdí v sezóně kolem tří set aut denně. A vesnička popularity Troškových komedií využila. Turistům ukazují domky dvou hlavních filmových rodin, Škopkových a Konopníkových, uvedl starosta Ivan Moravec.

"Tady, jak je ten štít s parabolou, bydlela Helena Růžičková, filmová Škopková a za tím je chalupa, kde bydleli Konopníkovi. Můžete tam nakouknout, ale oni to nemají moc rádi. Ve filmu hrála půlka vesnice, dostali i vydělat."

Hoštice
A kde je v Hošticích vláček motoráček, který tu ve filmu nestavěl?

"Ten uvidíte až pojedete odsud, zastávka je dole pod vsí asi dva kilometry."

V komediích zaznělo mnoho nezapomenutelných filmových hlášek. Například známou větu filmové Cecilky: 'Ať se propadnu do západního Německa', využili hoštičtí beze zbytku. Otevřeli si v německém Schmidgadenu hospodu, kde se dá platit v českých korunách, vaří se tu české speciality a hospodu zdobí obrázky Josefa Lady.

Cedule u místního JZD
Právě místní zemědělské družstvo se stará i o turisty. Je tu ranč Šimona Pláničky, platí se tu hoštickým eurem a najdete tu filmové rekvizity, uvedl zástupce předsedy Miloslav Daňha.

"Vybudovali jsme to proto, že je velká poptávka turistů po naší obci. Myslíme si, že legrace a smích léčí, takže v tomto duchu je vyvedený náš areál."

Hoštický hřbitov
Na zdejší veselici se tu začátkem července sešlo na 7 tisíc lidí. Koná se tu i festival Stodola country zpěváka Michala Tučného, který má hrob na zdejším hřbitově. Je na něm umístěn kamenný klobouk od akademického sochaře Michala Gabriela. V maličkých Hošticích žije i další country zpěvák, ukazuje na jeden dům starosta Ivan Moravec.

Hoštice
"Tady bydlí naše další country hvězda Tomáš Linka, jeden z Fešáků. Ještě dnes Fešáci občas někde zahrají, a Tomáš s nimi jezdí. Proto se ta ulice také jmenuje Nad Linkou."

Slunce,  seno,  jahody
Popularity vesničky hodlají místní využívat i v budoucnu. Plánují například pravidelné vystoupení různých kapel. Turisty tu určitě pobaví i různé nápisy a pozůstatky na filmové JZD - zvlášť kouzelný je kout u stodoly s nápisem 'Původní jezeďácký nepořádek, prosíme neuklízet'.