Je to už 20 let, kdy Michal Tučný stanul "tam u nebeských bran"

Michal Tučný, foto: Supraphon

Před 20 lety odešla legenda české country Michal Tučný. Jeho písničky patří do zlatého fondu české country. Hity jako Báječná ženská, Rád se brouzdám rosou nebo Všichni už jsou v Mexiku, se dodnes ozývají z českých rádií.

Michal Tučný,  foto: Supraphon
Zpěvák, jehož hudební publicista Jiří Černý nazval posledním důvěryhodným kovbojem, se do country zamiloval, když v roce 1966 slyšel nahrávku amerického zpěváka Johnyho Hortona. A sázka na country se ukázala jako šťastná.

Novinář Rudolf Křesťan o Tučném kdysi prohlásil, že to byl jediný opravdový countryový zpěvák, který kdy v Česku existoval.

Zpočátku zpíval jen anglicky, přestože jazyk neuměl

Michal Tučný se narodil 11. ledna 1947 v Praze. Chodil do lidové školy umění, zpíval ve sboru, hrál na klavír a na kytaru. Jak o tom zpíval v jedné své písničce, vyučil se nejprve prodavačem, později večerně vystudoval střední obchodní školu. Za pultem toho Tučný však příliš nenastál, raději dělal skladníka či úředníka na poště, nebo prodával vánoční kapry. Hlavně ale zpíval.

Michal Tučný,  foto: Bohemianroots,  Wikimedia CC BY-SA 3.0
Pozornost posluchačů country upoutal v roce 1967 na festivalu Porta. Vystoupil tu se skupinou Rangers. O dva roky později začal vystupovat s Greenhorns.

Spolupráce Tučného se "zelenáči" zpočátku narážela na problém. "Michal odmítal zpívat česky, zpíval jen anglicky, a to přesto, že anglicky neuměl," vzpomínal Jan Vyčítal, vůdčí osobnost Greenhornů. Teprve pohrůžka, že plánované vystoupení v televizi odehraje skupina bez něj, přiměla Tučného aby do svého repertoáru zařadil písničku Rovnou, tady rovnou. Ta se stala hitem, stejně jako řada dalších skladeb, které českým textem opatřil Jan Vyčítal. Jen namátkou šlo o Blues folsomské věznice nebo Blízko Little Big Hornu.

Tučný měl právo nosit šerifskou hvězdu

V roce 1970 měli Greenhorni svoje první vystoupení v televizi a tím začala Tučného hvězdná dráha. Díky vystupování s Greenhorny se Tučný mimo jiné seznámil se zpěvačkou Evou Olmerovou, s níž prožil krátký vztah.

Zatímco však Greenhorni tíhli k bluegrassu, Tučný chtěl dělat moderní country hudbu. Nejdřív se připojil ke kapele Fešáci, vysněnou kapelou se ale v 80. letech stali Tučňáci. S těmi prožil nejplodnější období. Texty pro něj psal vynikající Zdeněk Rytíř. Z jeho pera pocházejí hity jako třeba Báječná ženská.

Tučný získal za propagaci country music cenu Čs. Ponny-Expressu s právem nosit šerifskou hvězdu. Všichni si ho však pamatují v džínech s laclem, kostkované košili a se širákem na hlavě. A hlavně jeho písničky o životě, toulání i lidských slabostech.

"Tam u nebeských bran" stanul příliš brzy

Hrob Michala Tučného v Hošticích,  foto: archiv Radia Praha
V roce 1971 se Michal Tučný seznámil s herečkou Černého divadla Laterny magiky Martou Novotnou se kterou se v roce 1980 oženil. Zůstali spolu 24 let.

Poslední roky již přestal koncertovat a přestěhoval se s manželkou na chalupu v Hošticích. Zemřel na rakovinu. Příliš brzy, bylo mu jen 48 let. Jeho hrob je v oblíbených Hošticích na Strakonicku. Poznáte ho podle obrovského žulového klobouku od sochaře Michala Gabriela. Svíčky tu hoří od doby, co Michal Tučný stanul "tam u nebeských bran".

Tučného dcera Míša jde v tatínkových šlépějích. Společně se sestrou Gábinou chystají 16. dubna do pražské Lucerny vzpomínkový galavečer. Jeho hity zazpívají například Ondřej Hejma, Wabi Daněk, Richard Tesařík nebo členové skupin Mandrage, Harlej a Divokej Bill.