Houpáním v křesle proti nadměrné spotřebě

Photo: www.novague.com

Mladí čeští designéři vytvořili unikátní elektrické křeslo. Posezení v něm by ovšem mělo být perspektivní, pohodlné - a energeticky soběstačné. Je to houpací křeslo, které pomocí speciálního zařízení při pohybu tvoří elektřinu a ta napájí lampu ke čtení, případně laptop nebo mobilní telefon. Studio Novague jím uspělo v americké soutěži Green Gadgets v New Yorku.

Petr Novák je absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové a studio Novague založil letos. Na počátku nebylo křeslo, ale možnost přihlásit nějaký projekt do soutěže. Nápad na houpací křeslo je můj, připouští Novák.

Novák: "Křeslo jsme začali vyvíjet kvůli té soutěži. Byl to můj nápad, ale pracovali jsme na něm s celým mým týmem, který činí zhruba osm lidí, konstruktéři, lidi, kteří se starají o vizualizace, animace, technologie atd. Všichni dohromady jsme na tom pracovali zhruba 14 dnů a připravili jsme tohle křeslo pro soutěž."

Technologicky křeslo vychází z podobného mechanismu, jakým pohání kola parní lokomotiva nebo jaký využívá šlapací mechanismus starých šicích strojů. Tvoří ho dynamo, pohyblivá klika a setrvačník. Podle Petra Nováka je design křesla úzce podmíněn právě technickou částí ukrytou pod sedadlem.

Novák: "Pod křeslem je umístěn ten ohromný setrvačník, který v současné době vyvíjíme tak, aby byl schopen vyrobit skutečné množství energie, které potřebujeme, a ten setrvačník má hodně technicistní vzhled a do jeho opozice jsme potřebovali dostat nějaký organický tvar, tudíž křeslo je dost opakem setrvačníku, který má pod sebou. Takže ovlivnil ho tak, že ho dal do opozice."

Projekt křesla nazvaný Move Your Energy se umístil v americké soutěži na osmém místě. Předstihl je například Energetický žrout, zařízení ve tvaru prasátka, které měří spotřebu domácích spotřebičů a vychovává děti k šetrnosti. Nebo třeba poměrně prostý sušák na sušení prádla v domácnostech, který šetří energii elektrických sušiček a je designově netradiční.

Osmé místo přesto znamená úspěch, Petr Novák pojede křeslo představit na respektovaný design festival s ekologickou tematikou Transclimatic, který se letos koná v australském Sydney od 1. do 16. srpna. Jaké jsou další plány Studia Novague? Ve větší prezentaci křesla zatím brání skutečnost, že existuje jediný prototyp.

Novák: "To křeslo mělo dost úspěch v zahraničních médiích a jsme zváni na různé výstavy, ale všude chtějí hotový výrobek, což nás dost omezuje. A v současné době pracujeme na nějakém ekologickém voze a na jachtě. Uvidíme, kam se s nimi dostaneme."

Svítit si houpáním v křesle, to je podle Petra Nováka pouze jedna z aplikací výchozí myšlenky, že energii, kterou chceme spotřebovávat, si můžeme v běžném životě sami aktivně vyrábět - a to i docela pohodlným způsobem.