Hrazená města - unikátní stavební památky

V dnešním pravidelném cestování navštívíme hned několik měst. I když jsou z různých koutů republiky, mají jedno společné a tím jsou městské hradby. Památka, která je poněkud opomíjenáa přesto dodává ohrazeným historickým městům své kouzlo. Na cestu po hradbách se vydala Zdeňka Kuchyňová.

"Klub má už nyní 140 měst, v drtivé většině evropských, z 27 zemí. V drtivé většině proto, že je jzde edno město, které je dokonce v Číně a které přibylo do dohoto svazku obcí před třemi roky. Tento Kruh přátel hrazených měst má každoročně sympozia, na která se sjíždí v průměru 60 až 70 členů, kde přednáší o hradbách a o tom, jak je rekonstruovat, opravovat, jak s nimi žít."

Pravidelná setkání hrazených měst připravují výkonné výbory a v roce 2005 to bude poprvé v ČR a to právě v Poličce, kde se vznik kamenných hradeb datuje do poloviny 14. století. Ještě dnes se zachoval hradební prstenec v délce 1220 metrů, všech původních 19 věží a parkánová zeď. Poličku hradby uchránily i před útoky. Město bylo dobýváno husity, vojskem krále Zikmunda či uherskými oddíly Matyáše Korvína.

Zachovaný hradební systém ze 16. století mají i jihočeské Prachatice. Byl vybudován podle nejmodernějších taktických zásad své doby a zařízen na obranu proti střelným zbraním.

"Největší rozkvět hradeb byl v 15. a 16. století, kdy vzniklo kompletní opevnění, byl to třetí pás hradeb s kulatými baštami, které tvořily hlavní fortifikační pás města. Samozřejmě byly raženy i vstupy do města Prachatic, které byly dříve dva, v dnešní době už pouze jeden, ten druhý se nezachoval, a ty jsou raženy v duchu renesance,"

uvedla Růžena Štemberková. Válečná technika šla však dopředu tak rychlým způsobem, že prachatické opevnění zastaralo už během 16. století. Kolem hradeb dnes vede naučná stezka s pěti zastaveními. Čtyři stovky let staré hradby však začaly ukazovat statické poruchy.

"Hradby byly v uplynulých letech opravovány a myslím, že nejen proto, že byly opravovány hradby, ale kompletně i historické jádro, tak město Prachatice získalo minulý rok od ministerstva kultury titul historické město roku 2002."

Právě nákladná a kvalitní péče zajišťuje, že hradby budou turisticky atraktivní. Navíc jejich opravy musí respektovat historické hodnoty památky, včetně stop stáří i romantiku přilehlých prostor. Opravy poněkud komplikuje i skutečnost, že parcely a části hradeb byly rozprodávány a proto bývá dohoda vlastníků těžká. Opravy se tak často protahují na dlouhé roky.

V posledních letech byly například ukončena oprava části hradeb ve městě Kadaň. Zde je totiž neobvykle silné dvou až třípasové opevnění. Vnitří hradby vznikly už ve druhé polovině 14. století a jak uvedl Petr Hybner, zdejší zajímavostí jsou tzv. Ptačí domky.

"Ptačí domky jsou součástí opevnění, není jich v Kadani moc, zachovalé jsou tři. Jedná se o domečky, kde bydleli chudší dělníci. Je to třeba v Hamburku a německých přístavních městech na hradbách běžné. Jsou to v podstatě takové malé garsonky, kde je jednopokojový byteček. Teď je to součástí opevnění a na soukromých pozemcích. Ti soukromí majitelé se o Ptačí domky starají, ale využívají je jako zahradní domky."

Opravy hradeb běží naplno i v Lipníku nad Bečvou, který připravuje kolem hradeb naučnou stezku. Do dnešní doby se zachovaly hradby z doby Pernštejnů z konce 15. století. Jak uvedla Magdalena Gladišová, I když v průběhu 19. století zanikly městské brány, velká část hradeb zůstala zachována a Lipník nad Bečvou je městkou památkovou rezervací. Město se zúčastnilo i architektonické soutěže O cenu Petra Parléře. Jako téma pro soutěžící architekty navrhlo právě prostranství mezi hradbami. Téma si vybraly dva soutěžící týmy.

"Jeden z těch týmů navrhoval oživení takových záchytných bodů u hradeb s připomenutím několika živlů - vody, vzduchu a ohně. Na jižní straně hradeb navrhoval osazení toho prostranství červenolistými rostlinami, v blízkosti synagogy pak zajímavé posezení ve tvaru roztříštěné židovské hvězdy a podobně. Druhý tým pojal veřejné prostranství trochu komplexněji a navrhl snížení terénu kolem hradeb, aby se zabránilo hluku z komunikace, a navrhoval tam jako připomínku bývalého vodního příkopu takový prosvětlený vodní kanál."

Jak se to líbí lidem z Lipníku nad Bečvou?

"Ten návrh s prosvětleným kanálem se jim zdá takový poněkud agresivní. Nicméně tato část hradeb, kde oni navrhují kanál, byla už částečně opravena v polovině 90-tých let. Takže tam se asi teď v dohledné době žádné velké zásahy do toho dělat nebudou."

Jak postupují opravy, stávají se městské hradby pro turisty stále atraktivnější. Navíc prostory bašť a věží nabízí zajímavé prostředí pro hospůdky či různé výstavy. Například v Litoměřicích počítají se zpřístupněním expozice pivovarnictví a vinařství. V jedné z bašt bude i dílna na výrobu ručního papíru, který si návštěvníci budou moci sami vyrobit.

10
50.376255000000
13.270647000000
default
50.376255000000
13.270647000000
49.529480700000
17.573920500000
49.713282100000
16.262063600000
49.012710600000
13.997190500000