Hrozí Česku ptačí chřipka?

Šestiletá Indonésanka Mutiara Gayatriová v nemocnici v Jakartě, kde je hospitalizována s ptačí chřipkou, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poté, co Světová zdravotnická organizace varovala před pandemií ptačí chřipky, se začali i Češi obávat o své zdraví. Ptačí chřipka zatím ohrožuje hlavně Asii, ale odborníci upozorňují, že se může dostat i do evropských zemí. Hrozí nebezpečí, že virus zmutuje a bude se přenášet z člověka na člověka. Mají Češi důvod k obavám? To zjišťovala Martina Lustigová.

Šestiletá Indonésanka Mutiara Gayatriová v nemocnici v Jakartě,  kde je hospitalizována s ptačí chřipkou,  foto: ČTK
Ptačí chřipka se před dvěma lety objevila v Holandsku a pronikla i do blízkých spolkových zemí Německa. Tehdy byla zvládnuta a dál se nedostala. Češi ale mají z ptačí chřipky čím dál větší strach. Mají k tomu důvod? Na to jsem se zeptala Josefa Dubna ze Státní veterinární správy: "Zatím v České republice není důvod, abychom měli strach."

Protože dosud nedošlo ke zmutování viru ptačí chřipky, neobjevil se přenos z člověka na člověka. Jak se tedy lidé mohou nakazit? "Lidé se mohou touto vysoce patogenní ptačí chřipkou nakazit pouze tehdy, když jsou vystaveni masivnímu vlivu tohoto viru. To znamená v zemích, kde k tomuto onemocnění ptáků došlo. V Evropě je tato možnost opravdu hypotetická."

V pondělí se poprvé sešla koordinační skupina Státní veterinární správy a ministerstva zdravotnictví a jednala o tom, co by se dělo, kdyby se u zvířat nebo u lidí objevilo podezření na ptačí chřipku. "Státní veterinární správa má vypracovaný pohotovostní plán - vymezení ohniska, utracení zvířat, vyšetření, atd. Tato pracovní skupina se bude setkávat minimálně jednou měsíčně, aby zhodnotila situaci. Doufejme, že to zůstane na této úrovni," dodává Josef Duben.

Prodavačka drůbeže na trhu v thajské metropoli Bangkoku,  foto: ČTK
Proti ptačí chřipce zatím existuje jediný lék - Tamiflu. Díky mediální kampani ho lidé začali ve zvýšené míře nakupovat a jen v pondělí se prodalo kolem 2000 balení, což je přibližně pětina množství, které má výrobce v současné době v Česku k dispozici. Lék je k dostání pouze na lékařský předpis. Pro řadu Čechů je ale nedostupný kvůli ceně - v lékárně za jedno balení zákazník zaplatí kolem tisícikoruny. Podle hlavního hygienika Michaela Víta existují i státní zásoby tohoto léku - ty vystačí pro přibližně 600 tisíc lidí, což představuje pouhou třetinu občanů zahrnutých do tzv. rizikových skupin, kam patří chronicky nemocní, zdravotníci, policisté, atd. Michael Vít chce ze státního rozpočtu na příští rok získat peníze na nákup léků pro dalších 600 tisíc lidí, aby tak státní zásoby vystačily alespoň pro 12% obyvatel Česka.

Co se ale stane v případě, že pandemie ptačí chřipky skutečně vypukne? Bude v Česku dostatek léků pro všechny? To je otázka pro Jiřího Pešinu z firmy, která lék do Česka dodává: "V tu chvíli bude toho léku celosvětový nedostatek, protože poptávka najednou vznikne ve všech zemích. Přednostně bude uspokojena potřeba ve Švýcarsku, protože Švýcaři ten lék vyrábějí - aby se mohl i nadále vyrábět, musí tam být lidé, kteří se na jeho výrobě podílejí. A postupně budou uspokojovány potřeby ostatních zemí. Mezi nimi je samozřejmě i Česká republika."