Ptačí chřipce padnou za oběť desetitisíce slepic

Foto: ČTK

Tři týdny uplynuly od chvíle, kdy byl v Česku zjištěn výskyt nejnebezpečnějšího typu ptačí chřipky nejen u volně žijících ptáků, ale i v chovu. Tehdy to bylo v Tisové na orlickoústecku. Přes všechna opatření a vybití krocaní farmy i drůbeže drobnochovatelů se o týden později objevila ptačí chřipka o čtyři kilometry severněji, v Noříně. Tento týden přibyly další dvě farmy, opět ve vzdálenosti několika kilometrů od těch předešlých.

Foto: ČTK
Veterináři uklidňují veřejnost, podle nich epidemie ptačí chřipky nehrozí a lidé nejsou v ohrožení. Škody ale dosahují výše nejméně desítek milion korun - "a je ohrožena výroba drůbežího masa, dá se říct, v České republice" - varoval dokonce v České televizi Jiří Mach, majitel nakažených chovů v Kosoříně a v Netřebech. Z jeho pohledu je situace více než dramatická: ve středu předpolednem na těchto farmách začala likvidace a zhruba do konce týdne bude vybito přes 70 tisíc slepic. Jeho společnosti ale mají celkem asi milion kusů drůbeže v chovech po celé republice. Mach se bojí ztráty důvěry a prestiže, což by mohlo vést k druhotným škodám, které nenahradí ani kompenzace, slíbené ministrem zemědělství.

Na člověka přenosným a smrtícím virem H5N1 je ale zatím zakletý jen pás obcí zhruba 15 kilometrů severně od Litomyšle. Je to však také oblast s vysokou koncentrací chovů, v nichž mají farmy Jiřího Macha specifické postavení: jejich produkty nesměřují ke spotřebiteli, produkují se zde pouze vejce pro líheň. Podle Radka Axmana z Krajské veterinární správy by mělo veřejnost uklidnit včasné odhalování těchto případů: "To, že tyto dva chovy byly detekovány v rámci pravidelného virologického monitoringu potvrzuje, stejně tak jako v případě Nořína, že my ty nákazy detekujeme dříve, než se klinicky rozvinou. V obou dvou ohniscích je stav takový, že ta drůbež je klinicky zdravá. Pouze infikovaná, to znamená virologicky pozitivní."

Foto: ČTK
V červnu byl původ nákazy odhalen v podestýlce ze slámy, uložené za obcí ve stohu, kam virus mohli zanést volně žijící ptáci. Jak se H5N1 dostal do chovů teď, bylo ještě ve středu odpoledne záhadou. Každopádně na něj doplatí desetitisíce slepic, které čeká smrt buď v přistavených kontejnerech s oxidem uhličitým, nebo v uzavřených objektech drůbežáren, které budou napuštěny plynem. V případě domácí drůbeže v okolí se ještě zvažují podrobnosti, jistě ale přijde o život 750 kusů v Kosoříně a Netřebech, odkud reportéři hlásí mezi lidmi panující zlost i pláč. Klidnější zatím zůstávají chovatelé desítek různých domácích papoušků a jednoho pštrosa, které předběžně čeká jenom vyšetření.

Lidem samotným by se nemělo stát nic, uklidňuje vicehejtman pardubického kraje Roman Línek: "Veškeré hygienické podmínky jsou zajištěny podobným způsobem, jako to bylo předtím. Čili ti, kteří budou potřebovat, tak budou zabezpečeni tamiflu a hygienická stanice včetně hlavního hygienika České republiky toto dostatečně hlídá tak, aby to bylo, jak to má v dané situaci být."