Hustopeče mají botanickou raritu - mandloňový sad

Foto: oficiální stránky města Hustopečí

Hustopeče na Moravě mají botanickou raritu. Je to mandloňový sad. Mandloně pochází z Asie a vyžadují teplo. Proto se pěstují především ve Středomoří. Místnímu sadu hrozil zánik, ale městu se ho podařilo odkoupit a chce tuto zvláštnost střední Evropy využít v turistickém ruchu, uvedl v rozhovoru pro Radio Praha starosta Luboš Kuchynka.

Foto: oficiální stránky města Hustopečí
"Na sever od střední Evropy a ve střední Evropě samotné nic takového není. Hustopeče mají příhodné klimatické podmínky. Sad byl založen v roce 1949 a postupně v 50. a 60. letech byl dosazován a rozšiřován. Jeho vlastníkem byla Zora Olomouc. Ta využívala hustopečské mandloně pro svoji veškerou cukrářskou výrobu. Potom mandloně převzala stejně jako Zoru Olomouc firma Nestlé. V té době se už přestaly mandloně pěstovat, protože převážil ekonomický pohled. Pochopitelně se dá tato komodita dovézt z jižních zemí zřejmě laciněji. Takže pěstování mandloní v 90. letech zaniká."

Hrozila sadu likvidace?

"Firma Nestlé si sad ponechala, nicméně tam nepodnikala žádné aktivity. Sad začal upadat a hrozilo, že zcela zanikne."

Foto: oficiální stránky města Hustopečí
Město se rozhodlo tento jedinečný sad zachránit. Jak dlouho jste o něj usilovali a kdy se to povedlo?

"Byly to celé roky. Určitě nejméně pět let jsme se pokoušeli odkoupit poslední zbytky sadu. Ten měl v době největší slávy 35 tisíc stromů mandloní na téměř 100 hektarech. Dneska šlo o záchranu mandloní na třech hektarech. Město se o to pokoušelo, nicméně Nestlé mělo přemrštěné finanční podmínky. K dohodě došlo v roce 2009 a město získalo sad do majetku. Dneska je to 800 zachráněných stromů z toho bývalého počtu několika desítek tisíc."

Foto: oficiální stránky města Hustopečí
Jaké mají Hustopeče s mandloňovým sadem plány?

"Jsou to plány, které se týkají výhradně turistického ruchu. Na příští rok plánujeme Slavnosti mandloní, kde budeme prezentovat výrobky a výpěstky z tohoto sadu, pozveme turisty na prohlídku sadem. Pochopitelně sad zůstává veřejným místem, je možné tam přijít, utrhnout si mandle a podívat se na tuto přírodní raritu. V současné době usilujeme o získání grantu na projekt mandloňové stezky a na rozhlednu."

Jak to s grantem na rozhlednu vypadá a víte jaká bude?

"Domníváme se, že se jedná o natolik ojedinělou záležitost, že bychom měli mít šanci uspět. Rozhledna bude vysoká asi 17 metrů, vyhlídková plošina bude ve výšce zhruba 12 metrů, takže bude pěkný rozhled na sady i Hustopeče. Já dávám projektu velkou šanci."


Příspěvek jsme poprvé vysílali 12. března 2011, dnes jste jej mohli slyšet v repríze.

10
48.940511700000
16.736858900000
default
48.940511700000
16.736858900000