Hypotéky zpřísňují podmínky

Ilustrační foto: Filip Jandourek
0:00
/
0:00

Banky i realitní makléři v Česku se chystají na další regulaci hypotečního trhu. Rozpočtový výbor Sněmovny už projednal Novelu zákona o České národní bance, která dává centrální bance silnější nástroje ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Podle nich by centrální banka mohla závazně určovat, kolik budou muset mít zájemci o hypotéku naspořeno nebo kolik budou moci maximálně splácet vzhledem ke svému příjmu. Navíc už současné zpřísnění hypoték, které platí od dubna, zvedá ceny pronájmů. Nejvíce v Praze, kde podle údajů společnosti Realitymix vzrostly za první tři měsíce letošního roku nájmy o 9 procent na průměrných 300 korun za metr. Podle realitních makléřů navíc není růst cen u konce. Bydlení se tak stává stále nedostupnější.

Ilustrační foto: Filip Jandourek
Kdo si v Česku nestihl koupit nemovitost do letošního dubna, musí mít podle nových pravidel našetřeno alespoň deset procent z její celkové ceny, počítat ale musí i s rezervačním poplatkem realitní kanceláři, který u bytu za 3 miliony korun může dosáhnou až tří set tisíc korun. Kupující navíc od loňska platí i čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. A to je u zmíněného bytu dalších 120 tisíc korun. Podle doporučení centrální banky by navíc lidé neměli své hypotéky dofinancovávat například ze stavebního spoření. To ale banky podle hypotečního specialisty Daniela Horňáka z poradenské společnosti Chytrý Honza obcházejí:

"Obecně banky v současné době jsou schopny poskytnout klientovi financování kupní ceny až do sta procent. Doporučení České národní banky, že není vhodné dofinancovávat kupní cenu z jiných úverů, například z nezajištěného úvěru ze stavebního spoření, banky pojaly tak, že pokud nebude tento nezajištěný úvěr poskytnut ve stejné finanční instituci, budou toto akceptovat a klient tak reálně může v současné době stále získat úver až do sta procent kupní ceny."

Mohlo by vám to snad ještě vyjít, ale...

Foto: Polygon Homes via Foter.com / CC BY-NC
Podle Daniela Horňáka takových klientů přibývá. Naspořené peníze totiž chtějí použít například na rekonstrukci nebo vybavení bytu. Přesto v dubnu podle Fincentra Hypoindexu klesl počet poskytnutých hypoték o téměř dva tisíce ve srovnání s březnem. Zpřísňování hypotečních úvěrů navíc není u konce. Novelu zákona o České národní bance teď čeká druhé čtení v poslanecké sněmovně. Podle realitních makléřů by tak už letos mohlo přijít další zpřísnění úvěrů na bydlení. To ale mluvčí Centrální banky Marek Zeman odmítá:

"Novela zákona o ČNB žádné číselné hodnoty neobsahuje. Dává pouze zmocnění České národní bance závazně stanovit institucím horní hranice úvěrových ukazatelů. Pokud dojdeme k závěru, že rostou systémová rizika spojená s poskytováním hypotečních úvěrů. V případě, že bude novela schválená, rozhodně nedojde k žádnému zpřísnění hypoték."

Nepěkně se nám to bydlení prodraží!

Foto: Simona Balint / Free Images
Podle hypotečního specialisty Daniela Horňáka by ale lidé podle novely museli mít na nové bydlení naspořeno ne 10, ale rovnou dvacet procent. Tedy při koupi bytu za 3 miliony alespoň 600 tisíc korun ze svého, dalších 120 tisíc na daň z nabytí nemovitosti a rezervační poplatek. Celkem tedy 800 tisíc až milion korun - podle výše poplatku. Navíc dofinancovat hypotéku třeba stavebním spořením už nepůjde.

"To by znamenalo pro většinu mladých lidí nereálnost pořídit si vlastní bydlení. Pokud bychom toto zpřísnění měli v praxi, tak by to znamenalo velkou změnu na hypotečním trhu. Nemyslím si, že by se hypotéky prodlužovaly nebo že by se hypotéky zdražily, ale tyto hypotéky by se staly méně dostupnými. To znamená, že na hypoteční úvěry by dosáhlo daleko méně lidí a znamenalo by to samozřejmě výrazné ochlazení hypotečního a celého realitního trhu."

Podle Asociace developerů bude mít přísnější regulace hypoték dopad i na celý stavební sektor v Česku.