Informační a kulturní kampaň k Mezinárodnímu dni Romů

Mezinárodní den Romů

Už od roku 1971 slaví každoročně 8. dubna Romové na celém světě svůj mezinárodní den. Ten byl ustanoven na prvním kongresu Mezinárodní romské unie, kterého se zúčastnilo 70 Romů z 22 zemí. Jak se dozvíte z následujícího příspěvku Evy Petržílkové, v České republice začaly oslavy Mezinárodního dne Romů už o několik dnů dříve...

Typické romské melodie zaznívají v rámci oslav Mezinárodního dne Romů na mnoha místech České republiky už od úterý. Jak uvedla předsedkyně pořádajícího Občanského sdružení Athinganoi Radka Kováčová, Mezinárodní den Romů ale nezahrnuje jen ryze kulturní akce:

"Obsahuje koncert skupiny Funky Night, proběhne vernisáž fotografií s romskou tematikou, koncert kapely Točkolotoč, na náměstí Míru happening s hudbou skupiny Álom, fotbalový turnaj a také pietní akt věnovaný obětem romského holocaustu v Letech na Písecku. Ukončením tohoto projektu bude reprezentační ples v neděli v Národním domě na Smíchově."

Sdružení Athinganoi také uspořádalo pro svěřence z dětských domovů a ústavů celostátní finančí sbírku "Není domov - jako domov - pomozte dětem". Více o jejím poslání člen výboru Federace dětských domovů Ivan Kurz:

Pomozte detem
"Je určena dětem z dětských domovů - eventuélně z výchovných ústavů, které jsou nějakým způsobem mimořádně talentované - ať už tedy studijně nebo sportovně, kulturně a podobně. Bude záležet na tom, jaký obnos celkově sbírka vynese a kolik dětí bude uspokojeno, respektive kolik domovů."

Do akce se zapojilo 19 dětských domovů, jejichž ředitelé navrhli 50 nadaných dětí. Jak konkrétně budou vybrané peníze po skončení sbírky využity, objasnil jeden z pořadatelů Jan Baláž:

"Jestliže jsou děti, které mají dobré výsledky ve škole, tak se jim pokusíme zaplatit stáže nebo menzu na vysokých školách, jestliže budou mít nadání na jazyky, tak jim zaplatíme stáž v zahraničí, jestliže to budou muzikanti, tak jim koupíme kvalitní hudební nástroje, aby mohli cvičit, jestliže to budou sportovci, tak jim koupíme kvalitní vybavení, aby se mohli dále zdokonalovat v tom, na co mají nadání."

Průběh i ohlas na akce k Mezinárodnímu dni Romů pozorně sleduje také vládní zmocněnec pro lidská práva dr.Jan Jařab. A jak on vidí postoj českých občanů k Romům?

"Je to velmi těžké odhadnout. Já doufám, že se to začíná trochu měnit. Myslím si, že přeci jen se to pozná, jak píšou noviny. Uvědomují si, že Rom není prostě jen synonymum sociálních problémů, a že třeba i o té romské kultuře se začíná trošičku - maličko víc vědět. Není to zas nějaký velký posun, ale je tam alespoň nějaký posun k většímu zájmu. Doufám, že tyhle kulturní akce, jako je festival Kamoro nebo tento týden akcí sdružení Athinganoi tomu také svým způsobem přispívají."

Autor: Eva Petržílková
spustit audio