Inspekce ministra vnitra vyšetřuje policejního prezidenta

Vladislav Husák, foto: ČTK

V pasti skončilo sedm kladenských dopravních policistů, kteří ve čtvrtek přišli na poradu v budově policejního ředitelství. Všechny je zatkli detektivové z Inspekce ministra vnitra, kteří si další pro další čtyři tamější dopraváky přišli domů. Celkem jedenáct mužů je obviněno ze zneužívání pravomoci, kterého se měli dopustit systematickým braním úplatků od řidičů. Podle obvinění jejich organizovanost zašla tak daleko, že úplatky ukládali do společné kasy a z ní pak brali všichni rovným dílem. Přinejmenším co do počtu zatčených jde o největší policejní korupční skandál za celá léta. Inspekce ministra vnitra však zároveň řeší skandál, který pro změnu míří do nejvyššího policejního velení.

Deník Mladá fronta Dnes ve čtvrtek přinesl zprávu, že policejní prezident Vladislav Husák si začátkem loňského roku intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem, a to těsně před pozatýkáním takzvaného "biolihového gangu". Šlouf se pak podle deníku spojil s hlavním podezřelým v kauze biolíh a prý ho varoval. Podezření, že by policejní prezident mohl být zapleten do korupční aféry, již vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. V kauze biolíh jde o podezření z korupce při chystaném zadávání státních zakázek na výrobu biopaliv a loni na jaře byli kvůli tomu pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD.

Miroslav Šlouf nepopírá, že se s policejním prezidentem zná a že si telefonovali. Totéž tvrdí Vladislav Husák: "Já znám pana Šloufa někdy od roku 2000, kdy byl poradcem expremiéra Zemana. Znám ho z jeho působení coby poradce ministra zdravotnictví. Komunikace, kterou já s ním vedu, nebo vedl jsem, byla jednoznačně a pouze o věcech souvisejících s jeho pozicí. S kauzou biolíh to nemělo vůbec nic společného."

Vladislav Husák, foto: ČTK
Podle Husáka ostatně ani neměl co vyzradit a ani neví o tom, že by se ve vyšetřování tohoto případu vyskytl nějaký problém: "Policejní prezident nedostává žádné konkrétní a přesné informace o realizaci jednotlivých akcí. Já jsem neměl žádný přesný přehled o tom, kdo z podezřelých osob bude zatýkán. Ostatně výsledky a realizace toho vlastního případu proběhly naprosto podle plánu, na stoprocentní výsledek, a myslím si, že tam žádný zádrhel konstatován nebyl."

V tomto smyslu se Husáka zastal i jeho bývalý šéf, exministr vnitra František Bublan. Ten navíc bere s rezervou možnost prokázat vyřčená podezření, protože se možná prokážou telefonáty mezi jednotlivými čísly, ale zpětně už nelze zjistit obsah rozhovorů. Současný ministr vnitra Ivan Langer by považoval vynášení informací za prohřešek těžko slučitelný s výkonem funkce policejního prezidenta, zatím si ale počká na výsledky vyšetřování.

Inspekci však přibývá práce: deník Právo v pátek uvedl, že předloni Husák údajně vyzradil tajnou informaci o jistém ruském špionovi a kontaktech tohoto agenta v policejních kruzích. Bývalá pracovnice kanceláře ministra vnitra a hlavně blízká Husákova přítelkyně zase měla vyzradit dalšímu podezřelému v jiné kauze informaci, že je odposloucháván. Právo se odvolává na důvěryhodné zdroje ze zpravodajských kruhů, ale cituje také zmíněnou dámu, která považuje tvrzení za absolutní nesmysl.