Institut Cervantes zahájil v Praze

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření byl v Praze v pondělí otevřen Institut Cervantes, zahraniční kulturně osvětová instituce propagující hispánskou kulturu a španělštinu. Opatření si vynutila přítomnost členů španělské královské rodiny prince Felipeho a princezny Letizie na slavnostním aktu. Praha je od nynějška 44. městem světa, kde Instituto Cervantes působí. Více Vilém Faltýnek.

Zleva Václav Havel s manželkou Dagmar, následník španělského trůnu princ Felipe s princeznou Letizií, předseda Senátu Přemysl Sobotka a premiér Jiří Paroubek, foto: ČTK
Institut vznikl v roce 1991 a věnuje se zejména výuce španělštiny v celém světě. Celkem má mít zastoupení v 56 městech ve 37 zemích. Jeho ředitel César Antonio Molina zdůraznil, že s ohledem na velký zájem o španělštinu ve světě vznikají nová střediska ve střední a východní Evropě, v Asii i v arabském světě. Pražská pobočka podle Molina vznikla jako odpověď na českou poptávku:

"Je to spíš na přání Čechů, aby tady byl Institut Cervantes a tohle přání trvá už spoustu let."

Odkud o něm získalo španělské ústředí informace? Jak byl tento zájem prověřován?

"Víme o něm, protože nás často v madridském centru Češi navštěvují, je to i otázka při návštěvách politiků, například na ministerstvu kultury, kdy čeští politici žádají o otevření Institutu ve vaší zemi, protože prý je tu o španělštinu velký zájem. A ten tlak si ověřujeme i pomocí lingvistů, univerzit, nakladatelství žádají o popdporu překladů, čili ta žádost ze strany Čechů je opravdu častá a trvá už dlouho."

Nové kulturní centrum sídlí v historickém centru Prahy. Nachází se v zelené kaštanové oáze vedle kostela sv. Štěpána. Tvoří jej dvě budovy - historická, jejíž základy pocházejí z 15. století, a moderní prosklená budova.

Domem nás provedla pracovnice Institutu Cervantes Milena Čechová a stážista Maksim Ščur.

"Otevíráme výstavou o digitálním umění, umění 20. století latinskoamerických malířů, sochařů. V přízemí je výstava, v prvním poschodí je profesorský sbor a učebny, ve druhém poschodí administrativa. Ve třetím poschodí je knihovna a byt ředitele. Knihovna je věnována mexickému spisovateli Carlosu Fuentesovi a my se teď do ní podíváme. Její otevření se plánuje na konec prosince, máme asi 10.000."

"Největší část fondu je umělecká literatura ve španělštině, poměrně dobře jsou vybaveny i fondy lingvistický, literárně teoretický, historický, velký je fond metodických materiálů k výuce španělštiny, a také katalánštiny, galicijštiny a baskičtiny. Dál máme spoustu slovníků a encyklopedií. je tu možnost práce s počítačem a internetem."

"A tady z té knihovny máte moc hezký výhled na kostel sv. Štěpána a rotundu sv. Longina."

Kromě výukových programů hodlá Institut Cervantes zprostředkovávat kulturní výměnu.

"Chceme klást důraz hlavně na současnou kulturu a umění. Nechceme se vychloubat tím, že jsme starobylá iberoamerická kultura, protože vy také nežijete jenom tím, že Praha je magická, že je to Kafkova Praha. My sem budeme přivážet zejména současné latinskoamerické umělce, ale i vědce, lingvisty, architekty, aby se ty dva národy poznaly v tom, v čem v současnosti žijí. A velký důraz budeme klást na tzv. multikulturalismus."