Internetem ke zjednoduššení pražské byrokracie

V Praze bude od roku 2007 internet zdarma pro každého, oznamovaly některé středeční deníky. Zpráva zněla až příliš ideálně na to, abychom jí mohli bez výhrad uvěřit. Vilém Faltýnek se vypravil za Ivanem Seyčkem, ředitelem oboru informatiky pražského magistrátu.

Jedná se skutečně o bezplatné připojení k internetu pro každého Pražana?

"Tento nápad vznikl na základě popudu z Prahy 5, kde od března funguje bezdrátová radiová síť nan technologii WiFi, která poskytuje skutečně internet zdarma. Není určen pro nějaké masivní stahování dat. Na základě popudu z městského úřadu Prahy 5 jsme se rozhodli požádat radu města o svolení podat žádost o dotaci na společný projekt. Tímto společným projektem nazývám vybudování infrastruktury pro vysokorychlostní internet po celé Praze."

Pražan, který si na základě vaší sítě bude chtít to připojení na internet pořídit, s tím bude mít jaké náklady? Bude za to připojení platit?

"Jestli to bude zadarmo, nebo bude-li zájemcem nějaký komerční subjekt, který bude s internetem potřebovat pracovat na mnohem mohutnější úrovni, než třeba normální občan, který používá internet pouze k vyhledávání informací nebo ke stahování pošty, to v tuto chvíli je předčasné předpovídat. V tuto chvíli se nám jedná o to, abychom všem občanům na nediskriminačním principu, tzn. všem Pražanům prostřednictvím vysokorychlostního přístupu k internetu umožnili čerpat služby, které samospráva chce nabízet, a to on-line."

"Ano, předpokládám, že to tak bude. Přirovnal bych to k jiné infrastruktuře. Infrastrukturou můžou být elektrické vedení, plynové rozvody, silnice... my v tuto chvíli stavíme ty silnice. neřešíme, kdo po nich bude jezdit, jak těžké kamiony, kolik za použití toho kterého úseku silnice budou platit."

Pokud vybudujete takovou síť, můžete tím ale poškodit komerční poskytovatele podobných služeb.

"Nabízí se tím samozřejmě tato otázka, že komerční poskytovatelé podobných služeb se na nás začnou zlobit, že jim ubíráme část trhu. Předpokládám, že by se s námi mohli dohodnout a že by mohlo dojít k vybalancování toho obchodního modelu."

Jaký má celý ten projekt cíl, co je jeho smyslem?

"Dlouhodobým zámerem je vytvořit podmínky, aby město mohlo občanovi elektronickým způsobem postupně poskytovat další služby, které občan od samosprávy dostává klasickým papírovým prezenčním způsobem, to znamená, že dojde na přepážku úřadu městské části a tam si vyřídí svoji žádost."