Jablonečtí lékaři provedli unikátní operaci ledvin

Foto: ČTK

Unikátní operaci ledvin provedli tento týden lékaři v jablonecké nemocnici. Jako první ve střední Evropě odoperovali pacientům nádor na ledvině pomoci radiových vln. Dosud se tato metoda používala jen ve Spojených státech a Velké Británii. Více se už dozvíte od Mileny Štráfeldové:

Nagy Habib (vlevo) a primář urologického oddělení jablonecké nemocnice Jaroslav Všetečka, foto: ČTK
Radiofrekvenční ablace - tak se odborně nazývá metoda, kterou toto úterý použili chirurgové urologického oddělení nemocnice v Jablonci nad Nisou. Její podstatu objasňuje lékařka Markéta Matějková, která u operace asistovala:

"Metoda využívá radiové vlny, které ohřívají nádorovou tkáň, respektive odděluje zdravou tkáň od nádoru."

Rakovinné buňky se zahříváním spálí a okolní zdravá tkáň je vstřebá. Pro pacienta je tato laparoskopická operace daleko šetrnější, nežli dosud prováděné zákroky.

"Nemusí mít otevřenou operační ránu, nepotřebuje tolik léků na tišení,"

vysvětluje primář urologického oddělení jablonecké nemocnice a nestor české laparoskopie Jaroslav Všetička. Podle doktorky Matějkové tato metoda snižuje riziko krvácení a zkracuje i dobu nezbytné hospitalizace:

"Ti pacienti nemusí podstupovat klasické otevřené operace, kdy hospitalizační doba se prodlužuje na dejme tomu deset dní. Tady by ti pacienti měli v nemocnici strávit daleko kratší čas."

Jedním ze tří pacientů, kteří tuto operaci v Jablonci podstoupili, byl i pan Pospíšil. Pro Českou televizi uvedl, že se jí nijak neobával:

Foto: ČTK
"Ono by se to zvětšovalo, rostlo by to, a tímhle zákrokem nepřijdu o ledvinu."

Zákroku v jablonecké nemocnici se zúčastnil i autor této metody, londýnský chirurg prof. Habib. S průběhem operace byl podle Markéty Matějkové velmi spokojen:

"Pan profesor byl přítomen u té druhé operace. Všechny tři operace probíhaly velice dobře, ale v tom druhém případě šlo o téměř učebnicový, krásný příklad."

Sám prof. Habib uvedl, že si jabloneckou nemocnici vybral proto, že zdejší chirurgové mají bohaté zkušenosti s laparoskopickými metodami. Jablonecká urologie by se podle něj měla stát školicím centrem pro lékaře nejen v Česku, ale i v Polsku, Rakousku a na Ukrajině. Dosud se metodou radiofrekvenční ablace léčila především játra. Takových výkonů lékaři v loňském roce na celém světě provedli kolem pěti tisíc, z toho dvě desítky v nemocnici v Hradci Králové. Léčba pomocí radiových vln však pomáhá i při odstraňování nádorů na plicích, u rakoviny prsu, kostí nebo nadledvinek. Jablonecká nemocnice si přístroj k operaci ledvin v ceně zhruba půl milionu korun vypůjčila, nyní ale uvažuje o jeho koupi.