Jaké bude druhé funkční období prezidenta Václava Klause?

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus byl v pátek opět zvolen prezidentem České republiky. Za sebou má dlouholeté působení v československé i české politice a před sebou druhé a poslední funkční období hlavy státu. Jaké bude? Jak bude Václav Klaus vystupovat v roli prezidenta předsednického státu EU? Lze očekávat že se změní jeho názory? To jsu otázky pro politologa Petra Justa.

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
Václav Klaus po svém zvolení mimo jiné zdůraznil, že chce být prezidentem všech občanů i zákonodárců. Podle Petra Justa to mohla být povinná fráze, kterou prezident zkrátka říci musel, kdyby řekl něco jiného, bylo by to dost podivné.

Jan Švejnar gratuluje Václavu Klausovi (vpravo) ke znovuzvolení, foto: ČTK
"Na druhou stranu v tom svém druhém projevu v rámci této volby se trošku vymezil už i ideologicky. Bylo jasné, že ten jeho projev byl hodně ideologický, byl zaměřen hodně konzervativně. Už jakoby bylo cítit trošku odklon od toho prezidenta spojovníka k prezidentovi, který má nějaké své jasně vymezené ideologické návrhy a názory a podle nich bude tu svoji funkci vykonávat. Obávám se, že v tom druhém funkčním období se bude spíše řídit tím svým ideologickým přesvědčením, ideologickým názorem. Už před ním nebude stát žádná volba, v níž by musel obhajovat svůj mandát a kde by se musel tak trochu zalíbit všem, aby od nich mohl dostat hlasy."

Ve druhém funkčním období Václava Klause bude Česká republika předsedat Evropské unii a právě v tomto směru vyvstává v souvislosti se stanovisky prezidenta řada otázek. Klausovy názory na Evropskou unii jsou všeobecně známy a připomněly je i zahraniční agentury po jeho znovuzvolení. Petr Just se ale domnívá, že by Klaus mohl, kvůli předsednictví Česka v EU, dočasně ve své kritice trochu polevit.

"Asi nebude chtít být vnímán jako někdo, kdo zbytečně komplikuje práci vládě České republiky, která bude připravovat agendu předsednictví a která za to bude zodpovědná. Václav Klaus bude dost na očích jako prezident předsednické země, a má tudíž možnost zapsat se nejen do českých dějin ale i do evropských dějin. Tam nechce být zapsán jako někdo, kdo zbytečně bojkotoval nebo blokoval jednání evropských institucí a Evropské unie."

Premiér Mirek Topolánek a Václav Klaus (vpravo) po letošní prezidentské volbě, foto: ČTK
Václav Klaus má kromě podpory zákonodárců také sympatie řady občanů. Stejně jako v případě jeho protikandidáta Jana Švejnara byla i na Klausovu podporu založena občanská iniciativa. Čím je Václav Klaus jako prezident občanům sympatický?

Václav Klaus s manželkou Livií na oslavě po prezidentské volbě, foto: ČTK
"Václav Klaus působí na několik citlivých míst občanů. Je to snaha ukázat, že bude hájit ty tzv. národní zájmy. Dává najevo, že nechce, aby se Česká republika dostala do pasti úředníků mezinárodních organizací a snaží se trošku dodávat České republice a českým občanům určité sebevědomí. To může na občany působit pozitivně. I ta jeho snaha stylizovat se do role takového lidového prezidenta, trošku po vzoru T. G. Masaryka. Objíždění měst, vítání občanů, návštěvy škol apod. Toho jsme už byli svědky v prvním funkčním období. Někteří to interpretovali jako že si dělá těch pět let předvolební kampaň pro případ, že by se letos konaly přímé volby prezidenta."

Otázka přímé volby se stala naléhavější zvláště kvůli situacím provázejícím letošní volbu hlavy státu. Václav Klaus v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že je zastáncem zastupitelské demokracie, ale má velkou důvěru v to, jak by v případě přímé volby dopadl. Soudí ale, že by bylo nepatřičné, kdyby se zamíchával do případné diskuse o potenciální přímé prezidentské volbě v roce 2013.