Prezidentem České republiky byl zvolen Václav Klaus

Václav Klaus (Foto: CTK)

Václav Klaus byl zvolen prezidentem České republiky. Proti němu kandidovali Jan Švejnar a Jana Bobošíková, ta však před prvním kolem hlasování z voleb odstoupila. Volbu sledovala na Pražském hradě Zdeňka Kuchyňová.

Nově zvolený prezident Václav Klaus, foto: ČTK
Václav Klaus získal ve třetím kole druhé volby 141 hlasů. Jeho protikandidát ekonom Jan Švejnar získal 111 hlasů. Už před prvním hlasováním se nominace vzdala europoslankyně Jana Bobošíková, kterou do bitvy o Hrad vyslali přes nesouhlas sociálních demokratů a zelených komunisté. Výsledky volby vyhlásil předseda sněmovny Miloslav Vlček, který schůzi řídil.

"Vážený pane prezidente Klausi, s potěšením vám mohu oznámit, že vás parlament zvolil prezidentem České republiky."

Jan Švejnar (vlevo) blahopřeje prezidentovi Václavu Klausovi k jeho znovuzvolení, foto: ČTK
Václav Klaus po svém zvovuzvolení všem poděkoval.

"Nejdřív bych vám chtěl opravdu poděkovat za důvěru, kterou jste mi tímto vyslovili, za vaše hlasy, a chtěl bych vám slíbit, že tuto vaši důvěru opravdu nezklamu.."

Jak také zdůraznil, v politice je třeba dívat se vpřed a pak se obrátil na občany Česka.

"Já budu prezidentem všech občanů České republiky a stejně tak prezidentem všech z vás. Ještě jednou děkuji."

Václav Klaus porazil Jana Švejnara. Ten mu byl důstojným soupeřem a podařilo se mu za krátkou dobu vzbudit mezi lidmi velký zájem o volbu prezidenta. Svému soupeři pogratuloval.

"Dovolte, abych pogratuloval panu prezidentovi Václavu Klausovi a popřál mu při výkonu příštího mandátu prezidenta republiky hodně štěstí."

Nabízí se otázka, zda bude Jan Švejnar působit i dále na české politické scéně. Zatím se jasně nevyjádřil

Ežen Snítilý (vlevo) a Miloslav Vlček, foto: ČTK
"Nadále věřím v úspěch České republiky a udělám vše, co budu moci a co bude v mých silách, abych Českou republiku co nejvíce podpořil a pomohl jí ve všem, kde je potřeba."

K určitému překvapení došlo na počátku schůze. Poslanec ČSSD Evžen Snítilý, oznámil, že podporuje kandidáta ODS Klause. Následně byl vyloučen z klubu nejsilnější opoziční strany. Šéf ČSSD Jiří Paroubek mluví v tomto případě o polické korupci. Situaci ve Španělském sále Pražského hradu ovlivnila také nepřítomnost poslankyně zelených Olgy Zubové, která se druhé volby neúčastnila kvůli nemoci, a rozhodnutí nezávislého senátora Karla Bartáka nehlasovat ve veřejné volbě. Oproti první volbě, která se z minulého pátku protáhla do soboty, byla atmosféra na Pražském hradě méně napjatá. Mimo jiné díky tomu, že se strany dohodly poměrně rychle na veřejné volbě. Vyhnuly se tak dlouhým procedurálním sporům.

Martin Bursík a Kateřina Jacques, foto: ČTK
Nominace Jana Švejnara Stranou zelených vzbudila jisté pnutí v koalici. Jak se zelení dívají na porážku svého kanditáta uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Jacques.

"Pokud jdete do demokratické volby, tak si musíte být vědom toho, že vyhrát nemohou dva. Jeden vyhraje, druhý prohraje. My jsme do posledního okamžiku udělali maximum, aby náš kandidát uspěl a on sám v té kampani obstál velice dobře a já věřím tomu, že kdybychom už dnes měli přímou volbu prezidenta, tak ty jeho šance byli vysoké a býval by tu kampaň vyhrál."

Spokojen byl předseda Senátu občanský demokrat Přemysl Sobotka, který se vyslovil k pnutí v koalici.

"Vládní koalice nemá společného nic s volbou prezidenta. Podle mého názoru se emoce zklidní a půjdeme dál."