Jakou roli sehrál Ladislav Adamec v roce 1989?

Ladislav Adamec s Václavem Havlem v listopadu 1989, foto: ČTK

Ve věku 80 let zemřel bývalý československý premiér a někdejší komunistický funkcionář Ladislav Adamec. Jako předseda posledního komunistického kabinetu zahájil v roce 1989 jednání s opozicí o nové vládě. Jakou roli sehrál Ladislav Adamec v roce 1989? To se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Ladislav Adamec, foto: ČTK
V době listopadových událostí roku 1989 byl Ladislav Adamec na vrcholu své kariéry. O rok dříve převzal po Lubomíru Štrougalovi křeslo federálního premiéra a usiloval o hospodářské reformy. Jakou roli Ladislav Adamec sehrál v roce 1989? Ptáme se politologa Jana Bureše: "Role premiéra Adamce byla veskrze pozitivní. On se prostě ocitl v situaci, kterou neočekával, ale dokázal velmi rychle pochopit, že veřejné protesty proti režimu jsou natolik silné, že není možné se nadále tvářit, že žádné změny nejsou nutné, že nejsou potřebné žádné reformy. Jeho roli vidím jako pozitivní i z toho důvodu, že dokázal velmi rychle navázat kontakt s opozicí, dokázal přijmout myšlenku, že je třeba v tuto vypjatou chvíli jednat s opozicí a že také dokázal zabránit použití dalšího násilí, jaké se stalo na Národní třídě."

Dialog mezi komunistickou mocí a opozicí tehdy vyjednala iniciativa Most. Spolu s hudebníkem Michaelem Kocábem ji tvořil textař Michal Horáček: "Ať už to bylo jakkoliv a co sledoval nebo nesledoval, o tom se dá spekulovat. Ale všimněme si toho činu. On byl skutečně schopen činu, on skutečně přijal opozici, místo aby na ni posílal policii. A myslím si, že závažným způsobem přispěl k tomu, že listopadová změna nebyla doprovázena krvavými událostmi. A jestli mu tohle můžeme připsat, myslím, že to vůbec není málo."

Ladislav Adamec s Václavem Havlem v listopadu 1989, foto: ČTK
Ladislav Adamec byl zastáncem přestavby podle receptu sovětského lídra Michaila Sergejeviče Gorbačova a snažil se hrát podobnou roli reformátora. Pokračuje politolog Jan Bureš: "Měl ambici stát se takovým československým Gorbačovem a v tomto smyslu se Adamec také samozřejmě snažil prezentovat se jako muž, který má z Moskvy důvěru nebo má důvěru Michaila Gorbačova. A je také fakt, že zejména v těch posledních dvou letech komunistického režimu v Československu Michail Gorbačov vlastně nejvíce z těch komunistických představitelů v Československu důvěřoval právě Adamcovi. Dokonce se stalo, že odmítl přijmout generálního tajemníka strany Miloše Jakeše a místo toho se setkal s Ladislavem Adamcem. Právě proto, že Adamec byl ochoten v Československu diskutovat o problémech, které ten režim má, a byl ochoten do určité míry připravovat ve federální vládě určité reformy, tak zřejmě i proto si vysloužil jakousi přízeň Michaila Gorbačova."

Adamec v listopadu 1989 vystoupil na manifestaci na pražské Letenské pláni, byl ale vypískán. Sympatie veřejnosti definitivně ztratil, když 3. prosince 1989 vytvořil vládu, ve které měli komunisté většinu. Postupně ale ztratil i důvěru Gorbačova. "Tam už se ukázalo, že i Michail Gorbačov v podstatě dal od Ladislava Adamce ruce pryč a nepřijal ho v Moskvě na jednání, kam za ním Adamec odletěl. Takže nakonec tu podporu, kterou po určitou dobu Adamec měl, vlastně Gorbačov zmírnil téměř na nulu," dodává Jan Bureš.

Odchod z čela vlády pro Adamce ještě neznamenal odchod z politiky. V prosinci 1989 se stal předsedou komunistické strany, byl jím až do září následujícího roku. V prvních svobodných volbách v roce 1990 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění, zůstal jím až do roku 1992. Do politiky se pokusil vrátit v roce 1996, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu.