Jakou roli sehrál Ladislav Adamec v roce 1989?
Ve věku 80 let zemřel bývalý československý premiér a někdejší komunistický funkcionář Ladislav Adamec. Jako předseda posledního komunistického kabinetu zahájil v roce 1989 jednání s opozicí o nové vládě. Jakou roli sehrál Ladislav Adamec v roce 1989? To se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.
Dialog mezi komunistickou mocí a opozicí tehdy vyjednala iniciativa Most. Spolu s hudebníkem Michaelem Kocábem ji tvořil textař Michal Horáček: "Ať už to bylo jakkoliv a co sledoval nebo nesledoval, o tom se dá spekulovat. Ale všimněme si toho činu. On byl skutečně schopen činu, on skutečně přijal opozici, místo aby na ni posílal policii. A myslím si, že závažným způsobem přispěl k tomu, že listopadová změna nebyla doprovázena krvavými událostmi. A jestli mu tohle můžeme připsat, myslím, že to vůbec není málo."
Ladislav Adamec byl zastáncem přestavby podle receptu sovětského lídra Michaila Sergejeviče Gorbačova a snažil se hrát podobnou roli reformátora. Pokračuje politolog Jan Bureš: "Měl ambici stát se takovým československým Gorbačovem a v tomto smyslu se Adamec také samozřejmě snažil prezentovat se jako muž, který má z Moskvy důvěru nebo má důvěru Michaila Gorbačova. A je také fakt, že zejména v těch posledních dvou letech komunistického režimu v Československu Michail Gorbačov vlastně nejvíce z těch komunistických představitelů v Československu důvěřoval právě Adamcovi. Dokonce se stalo, že odmítl přijmout generálního tajemníka strany Miloše Jakeše a místo toho se setkal s Ladislavem Adamcem. Právě proto, že Adamec byl ochoten v Československu diskutovat o problémech, které ten režim má, a byl ochoten do určité míry připravovat ve federální vládě určité reformy, tak zřejmě i proto si vysloužil jakousi přízeň Michaila Gorbačova."Adamec v listopadu 1989 vystoupil na manifestaci na pražské Letenské pláni, byl ale vypískán. Sympatie veřejnosti definitivně ztratil, když 3. prosince 1989 vytvořil vládu, ve které měli komunisté většinu. Postupně ale ztratil i důvěru Gorbačova. "Tam už se ukázalo, že i Michail Gorbačov v podstatě dal od Ladislava Adamce ruce pryč a nepřijal ho v Moskvě na jednání, kam za ním Adamec odletěl. Takže nakonec tu podporu, kterou po určitou dobu Adamec měl, vlastně Gorbačov zmírnil téměř na nulu," dodává Jan Bureš.
Odchod z čela vlády pro Adamce ještě neznamenal odchod z politiky. V prosinci 1989 se stal předsedou komunistické strany, byl jím až do září následujícího roku. V prvních svobodných volbách v roce 1990 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění, zůstal jím až do roku 1992. Do politiky se pokusil vrátit v roce 1996, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu.