Jan Řeřicha vytváří největšího koně na světě

Pražský sochař Jan Řeřicha tvoří největšího koně na světě. Je součástí jeho projektu Archiv národní paměti. Z materiálu, který přetrvá generace by měl vzniknout nejen kůň, ale i meč, 'humanoidní' robot či 300 stránek z Bible. Zdá se vám to nemožné stihnout za jeden lidský život? Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Kůň, k jehož tvorbě sochaře inspiroval dědeček hipolog, má projekt hlavně zviditelnit. Měl by být největší na světě. Jen hlava bude vážit jednu tunu a bude velká zhruba tři metry, říká Jan Řeřicha.

"Odhadem by měl kůň měřit asi 14 metrů a bude odlitý do bronzu. Bude to kůň neosedlaný, neokovaný, žádný panovník, žádná figura. Symbol plnokrevného hřebce, symbol svobody. Velikost koně však není alfa a omega té práce. Jde o to, že bude jinak koncipovaný. Bude stát na zadních nohách. Už se pracuje na hlavě."

Jednal jste už o umístění koně?

"O definitivním umístění jsem nejednal s nikým. Budu rád, když bude stát ve velkém prostoru, třeba v parku. Cpát to někam mezi paneláky nebo do velkého města, nemá smysl. To by bylo úplně proti myšlence. Nepadá v úvahu třeba Praha. Já jsem viděl, jak vypadají koně v New Yorku. Nepůsobí to dobře, ani přirozeně."

V Archivu národní paměti by měly být i národní symboly. Například meč knížete Václava - ten by měl mít asi 4 metry.

"Bronzová rukojeť a železná čepel, která bude kovaná. Budou tam české národní symboly a bude to uložené v ornamentálním pouzdře. Ten meč je symbolika duchovní podstaty národa. Ukazuje, že kníže Václav nešířil slávu bojem. Ale ten boj tam byl a byl to boj duchovní."

Vzniknout má i první bronzový humanoidní robot. Česko dalo robotovi prostřednictvím knihy Karla Čapka jméno, přesto ještě nemá žádný pomník. I na něm se už pracuje.

"Bude to vlastně první humanoid v ČR. A bude mít informační systémy, které budou spustitelné dejme tomu třeba po sto letech. Bude to docela veliký experiment, jestli informační systémy přežijí i takovou dobu jako je sto, dvě stě či pět set let, což je veliké sci-fi."

Dnešní informační systém skutečně nemusí jít za desítky let přečíst, ale kámen informace uchová na věky. Proto chce Jan Řeřicha do kamene vyrýt zhruba 300 stránek z Bible. Bude to jakýsi žulový archiv.

"Já to dnes beru jako celoživotní projekt, kterému se budu v nějakých etapách věnovat permanentně. Teď to dělám sám, ale může se stát, že na tom potom bude dělat třeba sto lidí."

Jan Řeřicha proslul pozoruhodnými výtvory. Na kamenné lodi přeplul rozvodněnou Vltavu, vytvořil funkční kamenné housle a kytaru, varhanní píšťaly i kamenné nitě.

Foto: www.janrericha.com