Jana Tylová obhajuje titul mistryně světa v sudoku

Jana Tylová, foto: ČTK

Poměřovat důvtip a logické myšlení začali v Praze nejlepší luštitelé sudoku. Česká metropole totiž hostí druhé mistrovstí světa v této číselné hře a sešly se tu luštitelské špičky ze všech hádankářských velmocí.

Jana Tylová, foto: ČTK
Potkat někoho v tramvaji nebo v autobuse zabraného do luštění sudoku nikoho nepřekvapí. Číselné křížovce se totiž v Česku pravidelně věnuje více než pětina lidí. Tato hra zaujala i prezidenta Václava Klause, který se mistrovství zúčastní jako čestný host. O popularitě sudoku svědčí i to, že loni v Itálii bylo poprvé vyčleněno z mistrovství světa v luštění logických hádanek. Držitelkou historicky prvního titulu se stala dvaatřicetiletá ekonomka Jana Tylová z Mostu. Letos je konkurence větší - o titul svede boj přes 140 účastníků z 32 zemí.

"Vím, že třeba ti nejlepší - Holanďani a Němci, kteří soutěží na mistrovství světa právě v logických úlohách, loni na prvním mistrovství v sudoku chyběli. I z tohoto důvodu vím, že konkurence bude těžší, než loni."

Luští sudoku více muži nebo ženy?

"Já jsem spíš tou výjimkou. Většinou soutěží muži. V sudoku loni soutěžila třetina žen a dvě třetiny mužů. Já jsem vyhrála, ale další nejlepší žena byla osmnáctá. Letos to třeba bude jinak, ale většinou se chlapi v tomhle prosazují víc. Je otázkou, čím to je. Já si myslím, že roli hraje i to, že jich to víc luští."

Jaké ceny čekají na vítěze?

"Myslím si, že tam budou pouze věcné ceny. Loni to byla třeba plaketa a ceny typu playstation. Dostala jsem nádhernou kytku a láhev italského vína. Žádné finanční nebo velké ceny. Je to spíš o prestiži."

Jak se na takovou soutěž trénuje?

"Já osobně luštím dvě soutěže, které jsou na internetu a kde jsou vedeny měsíční a roční žebříčky. Denně luštím čtyři úlohy a teď před mistrovstvím každou volnou chvíli. V průběhu roku podle toho jak je čas a nálada. O víkendu, když nejsem nikde pryč, tak se snažím hodinku nebo dvě."

Sudoku, neboli hra založená na doplňování číslic, může mít několik forem. V nejznámější podobě - vyplňování políček ve čtverci - se objevila v roce 1979, kdy s ní přišel Američan Howard Garns. Poté si hádanka našla příznivce v Japonsku, kde získala i své jméno. Je to zkratka delšího japonského názvu. O tom, jak je hra populární, svědčí i pestré mezinárodní složení účastníků. Jsou tu zástupci Spojených států, Japonska, Německa, Číny, Filipín, Indie či Turecka. Výrazné zastoupení bude mít Evropa a sudokoví nadšenci mohou mistrovství sledovat i na internetu. České barvy bude hájit 6 závodníků, mezi nimi i teprve patnáctiletý brněnský talent Jakub Ondroušek. Závěrečné play off proběhne v sobotu, kdy bude také vyhlášen vítěz.