Mistryní světa v lustění Sudoku se stala Jana Tylová

Historicky první mistryní světa v luštění hlavolamů Sudoku se stala Češka Jana Tylová. Na šampionátu v italském městě Lucca porazila soupeře z 22 zemí světa. Mimo jiné i dva veterány mistrovství USA - Thomase Snydera šestadvacetiletého studenta chemie z Harvardovy univerzity a Wei-Ha Huanga třicetiletého softwarového inženýra firmy Google. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Triumf jednatřicetileté Jany Tylové, účetní z ústecké stavební firmy byl pro její soupeře překvapivý. Mezi prvních osmnáct totiž postoupila jako jediná žena. Sudoku objevil v Japonsku novozélandský soudce v důchodu Wayne Gould. Jeho knihy a webová stránka pak proslavily hru na celém světě. Na rozdíl od křížovek tu neplatí jazyková bariéra. Používá se totiž čísel, která se dosazují podle určitých pravidel do předvyplněné tabulky. A důležité je zejména logické myšlení. Sudoku nyní vychází ve 400 novinách a magazínech v 85 zemích světa. Jeho luštění propadají i Češi a Janě Tylové přineslo mistrovský titul.

"Hlavolam Sudoku znám už poměrně dlouho, protože už několik let řeším logické úlohy i závodně a Sudoku je jednou z logických úloh. Ale až v posledním roce nastal takový veliký boom a rozkvět Sudoku nejenom u nás, ale především ve světě."

Jak dlouho vám trvá vyřešit hlavolam?

"Záleží na tom, jak je ten hlavolam obtížný. Ty nejlehčí se dají vyřešit za 3 až 5 minut. Ty středně těžké kolem 10 minut, ty nejtěžší samozřejmě déle - 15 i 20 minut."

Od kdy se pořádá mistrovství světa v luštění hlavolamů?

"V luštění logických úloh obecně bude letos 15. ročník. První byl tuším v roce 1991 v Americe a přímo v Sudoku se letos konal první ročník mistrovství světa."

První ročník a hned vítězství. Jak vlastně mistrovství probíhá? Přítomni byli i diváci. Neznervózňovali vás?

"Abych se přiznala, tak jsem je ani moc nevnímala. Dokázala jsem se soustředit na luštění. Soutěž probíhá tak, že první den se luštilo klasicky na papíře tužkou. Bylo osm bloků úloh a počítaly se body za správně vyplněné hlavolamy. Druhý den nejlepších devět postupovalo do sobotního finále. Na každou úlohu bylo 15 minut a vždycky nejhorší vypadával. Povedlo se mi do finále postoupit z osmého místa a pak jsem se probojovala mezi poslední tři, kde už se rozhodlo o pořadí."

Jací byli soupeři, ze kterých byli zemí?

"Mistrovství světa se zúčastnilo celkem 85 lidí z 22 zemí světa. Největší soupeři byli asi Američané a Japonci. Podle mě byl nejtěžším soupeřem Wei-Ha Huang z USA, který je několikanásobným mistrem světa v řešení logických úloh."

Jak dlouho trénujete každý den?

"Poslední měsíc až dva před mistrovstvím jsem začala trénovat trochu víc a opravdu jsem se tomu hodinu až dvě věnovala. Jinak v průběhu roku luštím podle toho, jak je čas. Většinou si každý den nějakou úlohu nebo křížovku vyřeším. Ale není to tak časově náročné jako před tím mistrovstvím."

Už dlouho luštíte logické úlohy. Zúčastnila jste se mistrovství podobného typu?

"Zúčastnila jsem se mistrovství světa v logických úlohách a to už pětkrát. Moje nejlepší umístění bylo desáté místo v roce 2003 v Holandsku."

Luštění Sudoku se v Lucce poprvé představilo jako sport pro diváky, což mnohé hráče, kteří dosud nebyli zvyklí na publikum, trochu zaskočilo.

A trochu jazykovědy na závěr. Název Sudoku je zkratkovým slovem, které vzniklo z japonského sousloví "Suuji wa dokushin ni kagiru" a spojení by se dalo volně přeložit jako "vlož každé jedno číslo do vymezeného prostoru".