Jasné NE protekcionismu
Evropa může dopadům současné krize čelit jedině tím, že bude postupovat společně a koordinovaně za současného respektování stávajících pravidel. Řekl to po skončení nedělního mimořádného summitu Evropské unie v Bruselu český premiér Mirek Topolánek, který jednáním vedl z pozice lídra země předsedající evropské sedmadvacítce.
"Naše síla a naše šance na budoucnost je pouze ve společném postupu. Krize dopadá na všechny a pouze všichni společně překonáme její důsledky. Pokud se nám nepodaří dosáhnout vrcholné politické shody, krize se značně prodlouží. Pokud se nedohodneme na společném postupu, který bude ctít pravidla společného trhu a volné soutěže, pokud nevytvoříme všem firmám rovné podmínky. Pokud zvítězí protekcionismus a merkantilismus, my všichni prohrajeme."
Na schůzce předcházející summitu se na půdě polského stálého zastoupení při Evropské unii setkali premiéři devíti středo- a východoevropských členských zemí. Shodli se na potřebě odmítnout protekcionismus. Polský premiér Donald Tusk po schůzce prohlásil:
"Všichni chceme, aby se Evropa vyvarovala pokušení protekcionismu a egoismu, aby byla jednotným vnitřním volným trhem, o kterém se mluví v unijních smlouvách. A také, aby Evropská komise měla podporu všech členských států, když od nás vymáhá dodržování pravidel."Nové členské země unie se ochranářských opatření na společném trhu obávaly zvláště po tom, co prezident Nicolas Sarkozy přišel s myšlenkou na stažení výrobců aut francouzských značek z východoevropských továren zpět do vlasti. Francouzský prezident ale na summitu protekcionismu odmítl s tím, že by to mohlo vést k rozpolcení Evropy:
"Existuje tu hospodářské riziko pro ně i pro nás. Je tu ovšem politické riziko, které by mohlo vyústit v rozdělení Evropy. Doufám, že naše odpověď na to, tedy dodržení principu solidarity a zodpovědnosti, zvítězí. Je to zkrátka tak, že si nikdo v světě nemůže o Evropě myslet, že by byla protekcionistická."
I díky zřetelnému postoji francouzského prezidenta mohl premiér Mirek Topolánek po nedělním setkání unijních špiček prohlásit:"Shodli jsme se, a to pokládám za nesmírně důležité, že zajistíme dlouhodobou udržitelnost veřejných financí v souladu s Paktem růstu a stability. U tématu makrofinanční stability jsme dospěli k závěru, že její posílení je klíčové."
A ještě jedno důležité sdělení měl Mirek Topolánek pro své unijní protějšky:
"Svým partnerům na jednání sedmadvacítky jsem oficiálně oznámil, že prezident Barack Obama přijal pozvání českého předsednictví k návštěvě Prahy. Během této návštěvy proběhne společné setkání hlav států a vlád všech zemí unie s Barackem Obamou, to pátého dubna."
Prezident Obama do Evropy dorazí i na schůzku NATO a do Londýna na ekonomický summit G20, kde se budou světové politické špičky zabývat světovou hospodářskou krizí.