Je libo stovku ze stravenky?

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ani moderní technika není všemocná. Alespoň co se týče padělků peněz, které se v Česku objevily v oběhu. Nové ochranné prvky totiž není jednoduché napodobit. A i co do počtu padělků na českém trhu jsme za Evropou naštěstí zaostávali.

Padělané pětitisícové bankovky, foto: ČTK
Podle informací České národní banky bylo loni v České republice zadrženo 4584 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což představovalo meziroční nárůst o 30 procent. Dvě třetiny z toho tvořily české peníze. V Česku bylo loni zadrženo 1545 padělaných a pozměněných valut, z toho například bylo 1028 padělků eura, 244 amerického dolaru a 162 kanadského dolaru. Našly se i dva padělky slovenské koruny. Celková hodnota zadržených padělků všech měn loni činila přibližně 5 milionu 200 tisíc korun, předloni to byly zhruba 4 miliony 600 tisíc korun. Podle vrchního ředitele a člena bankovní rady Pavla Řežábka ale nejde o výrazný nárůst počtu padělků nebo pozměněných peněz:

"V roce 2008 počet zadržených padělaných a pozměněných bankovek mírně vzrostl, ale není ten nárůst výrazný. Nejčastěji padělaná bankovka byla tisícikoruna. V loňském roce byly zadrženy i padělky jiných měn nežli české koruny. Nejvíce zadrženou padělanou bankovkou byly eurové bankovky."

Padělaných eurových bankovek loni úřady v různých evropských zemích zabavily přibližně 500 tisíc kusů. U nás bylo v roce 2007 zachyceno 3524 padělků všech měn, o rok dříve se podařilo odhalit 7834 kusů padělků. Důvody růstu počtu padělaných nebo pozměněných peněz v Česku v loňském roce centrální banka nezná. Podle Pavla Řežábka je důležitější, že jsou padělané peníze dobře rozpoznatelné:

Foto: Evropská komise
"Podstatné je, že padělky nemají až tak vysokou úroveň, že ta kvalita padělků je vůči eurozóně výrazně horší, a proto je nebezpečnost těchto padělků také menší. I to celkové číslo, kterého my dosahujeme v České republice, je výrazně nižší. I poměrově, co se týče padělků vůči všem bankovkám, které jsou v oběhu."

Zatímco v Česku se loni objevil jeden padělek na 128 tisíc bankovek v oběhu, v Evropské unii to byl jeden padělek na 14.600 bankovek.

Pavel Řežábek z České národní banky se neobával, že by hospodářský útlum vedl k růstu padělků v letošním roce, protože technika používaná k výrobě neumožňuje dostat do oběhu větší množství bankovek:

"Techniky, jaké v České republice jsou používány, neumožňují dostat do oběhu větší množství padělaných nebo pozměněných bankovek. Ta základní technika, která se používá, to znamená kopírky, offsetový tisk maximálně, je opravdu na nízké úrovni, a to není tak nebezpečné."

K nejkurióznějším zachyceným padělkům patřila stokoruna, kterou si někdo vyrobil ze stravenky v hodnotě 80 korun. Na konci loňského roku bylo v České republice v oběhu 360 a půl milionu bankovek a přes 2 miliardy 700 tisíc mincí v celkovém objemu přes 399 miliard korun.