Je vládní koalice soudržná a stabilní?

Republiková rada Strany zelených požaduje odvolání nebo odstoupení vicepremiéra Jiřího Čunka z vlády a chce kvůli tomu svolat jednání představitelů vládních stran o dalším fungování koalice. Premiér Mirek Topolánek bude ochoten odvolat vicepremiéra Čunka, pokud se na tom dohodne s lidovci a pokud tento krok neohrozí koaliční vládu. Jaký má kauza Jiřího Čunka vliv na fungování vlády? Je koalice soudržná? O tom si Martina Lustigová povídala s politologem Petrem Justem.

Premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK
Premiér Topolánek v neděli konstatoval, že neudělá žádný krok, kterým by rozbil koaliční vládu. V současnosti ale sílí tlak na odvolání vicepremiéra Čunka. Je to něco, co vládu destabilizuje?

"Výrok premiéra Topolánka je naprosto přirozený a srozumitelný, protože on je za tu vládu zodpovědný a je případně zodpovědný i za její soudržnost, a proto nechce dělat nějaké unáhlené kroky, unáhlená řešení, kterými by položil vládu jako celek. Pokud jde o Jiřího Čunka, tak jeho pozice ve vládě se zdá být čím dál tím méně snesitelná pro ostatní koaliční partnery, byť z ODS, díky tomu, že mají zodpovědnost za vládu jako celek, jsou ty hlasy zatím mírnější, ale věřím, že v interní rovině uvnitř ODS je rovněž znepokojení nad tím, že Jiří Čunek stále ve vládě zůstává a tím ohrožuje její důvěryhodnost a stabilitu."

To, že by Jiří Čunek měl opustit vládu, je nejhlasitěji slyšet ze Strany zelených. Zelení jsou nejmenší koaliční stranou, ale jaká je jejich skutečná síla v koaliční vládě?

"Ve vládě, která sama o sobě je menšinová a získala důvěru na základě tolerance dvou odpadlíků od opoziční ČSSD, je ne každá strana, ale každý koaliční poslanec naprosto důležitý. Když to řekneme trochu přeneseně, má cenu zlata. I těch šest poslanců za Stranu zelených, byť je to nejmenší koaliční strana, byť je to nejmenší parlamentní strana, v situaci, kterou dnes máme, má strategicky důležitou pozici."

Jaká je v současnosti soudržnost koaliční vlády? Je pravděpodobné, že by se koalice například kvůli Jiřímu Čunkovi rozpadla?

"Zelení hrozí, pokud Jiří Čunek neodejde z vlády, ať už dobrovolně, nebo pokud nebude odvolán, že vládu opustí, ale neustále opakují, že by chtěli zachovat tuto koalici, že jim jde o to, aby tato koalice zůstala stabilním tělesem. Pokud jde o její postoj navenek, tak se zatím zdá, že koalice mluví poměrně jednotně a poměrně konsensuálně, byť zelení občas dají nějaké to prohlášení, ale my nevidíme to, co je pod povrchem, nevidíme do jednání koaličních devítek a dalších vnitřních uskupení. A tam si myslím, že může občas docházet i k poměrně emotivním a rázným vystoupením, ale to je spíše moje spekulace, která vyplývá z toho, jak si myslím, že ta situace je řešena."