Koalice se dohodla, poplatky ve zdravotnictví posoudí už po třech měsících

Premier Mirek Topolánek (vpravo) s Petrem Nečasem, foto: ČTK

Vládní koalice pokračuje ve spolupráci. Koaliční devítka se na tom dohodla ve středu večer při svém jednání v Kramářově vile. Lídři vládních stran jednali nejen o prioritách kabinetu ve zbytku volebního období, ale také o mechanismech, jakými chtějí tyto priority prosadit. Zkrátili také období, po němž chtějí zhodnotit účinnost poplatků ve zdravotnictví, ze šesti na tři měsíce. Podrobnosti má Milena Štráfeldová.

Premier Mirek Topolánek (vpravo) s Petrem Nečasem, foto: ČTK
Zlepšit vzájemnou komunikaci a lépe ve vládě konzultovat témata, která vládní strany rozdělují. Na tom se po více než dvouhodinové schůzce ve středu večer dohodli předseda ODS Mirek Topolánek, šéf lidovců Jiří Čunek i lídr zelených Martin Bursík. Premiér Mirek Topolánek po jednání zdůraznil, že postavení koalice není ohroženo a o její budoucnost se nebojí.

"Chceme samozřejmě dostat pod kontrolu jednotlivé návrhy novel, nekonzultované v klubech a v koalici. Chceme samozřejmě nastavit takové mechanismy komunikace i v K9 a v odborných orgánech zvaných K6, což jsou poslanecké struktury, tak, abychom dosáhli shody a lepšího prosazování návrhů, které nakonec vydiskutujeme."

I podle předsedy Strany Zelených Martina Bursíka byla diskuze v K9 velmi konstruktivní.

"Probírali jsme konkrétní témata vládnutí, ale především mechanismy, kterými chceme posílit jednotu koalice. Jsme si zároveň vědomi toho, že čas je omezený, protože máme před sebou předsednictví. A proto chceme maximálně využít toho prostoru, který je před námi, a realizovat maximální objem témat."

Jedním z témat, které koalici dosud rozdělovalo, jsou poplatky ve zdravotnictví. Lidovci chtějí, aby od nich byli osvobozeni senioři nad 70 let, obyvatelé domovů důchodců a děti do šesti let. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dosud trval na tom, že účinnost poplatků bude vyhodnocena až po půl roce fungování. Koaliční K9 ale přistoupila na kompromis. Potvrdil to premiér Mirek Topolánek.

Jiří Čunek, foto: ČTK
"Konkrétně u poplatků jsme zkrátili předmětné období ze šesti měsíců na tři měsíce. To znamená duben je ten předmětný měsíc, abychom udělali zásadní rozhodnutí, které by mohlo vést ke změnám."

Poplatky vyhodnotí zvláštní pracovní skupina, jejíž členkou bude i lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Ta přišla s návrhem, aby od poplatků v nemocnicích byli osvobozeni novorozenci a jejich matky. Lídr lidovců Jiří Čunek je výsledkem jednání o poplatcích spokojen:

"Já si myslím, že ta záležitost je dost komfortní. To znamená stáhnout ze šesti měsíců na tři měsíce celý balík řešení a posouzení. A že i pro ni bude významným impulsem."

O návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vládních funkcí K9 v Kramářově vile nejednala. Premiér na tiskové konferenci uvedl, že k tomu musí existovat dohoda mezi lidovci a ministrem zahraničí za zelené Karlem Schwarzenbergem. Ten se zotavuje v zahraničí po operaci srdce. Už dříve dal najevo, že z kabinetu odejde, pokud se šéf lidovců vrátí do vlády, aniž by předtím dostatečně vysvětlil své rodinné finance.