Jestli máte židovské kořeny, zajímejte se o své tradice, vyzývají pražští Židé

foto: www.chanuka.cz

Je chanuka vaším svátkem? Přihlaste se ke svým židovským kořenům, zajímejte se o své tradice! To je výzva pražských židovských organizací lidem, kteří mají židovský původ, ale život komunity je příliš nezajímá. Židé se tak snaží nejenom veřejnost informovat o důležitých židovských svátcích, ale také zjistit, kolik lidí židovského původu v České republice žije.

Židovská menšina v České republice čítá necelé tři tisíce lidí. Jen pražská židovská obec má 1600-1700 členů. To jsou Židé, kteří se ke svému původu hrdě hlásí. Ovšem kolik Čechů má židovské kořeny, ale v komunitě se neobjevuje, nebo úplně odmítá svůj pravý původ, nikdo přesně neví. Hrubé odhady hovoří o nejméně deseti tisících těchto lidí. Tvrdí Peter Gyori, šéf židovského sdružení Bejt Praha, které realizuje projekt "Je chanuka vaším svátkem", jehož cílem je:

"Vytvořit alternativní programy, které by přiblížily židovství všem lidem, kteří mají židovské kořeny."

Česká židovská komunita projektem hledá nové lidi, kteří by se přihlásili k židovství. Podle Petera Gyoriho se mnozí Češi za svůj pravý původ stydí, protože ho mnohokrát zapřeli během nacistické okupace, ale i během komunismu v Československu. Přitom v posledních letech prudce stoupá zájem o židovství ze strany laické veřejnosti. Mnohonásobně stoupl zájem o studium hebrejštiny, o klezmerovou muziku, stoupá počet židovských konvertitů.

"Tento fenomén lze sledovat na hlavním městě Praze. Praha byla kombinace tří kultur - české, německé a židovské. Židovská kultura zde hrála velkou úlohu. Pro někoho to může být fascinující a atraktivní. Nejen Židé se vrací ke svým tradicím, ale je zde mnoho lidí, kteří studují hebrejštinu, přibylo muzikantů, které hrají klezmer hudbu, ačkoliv nejsou ze židovských rodin. Láska a nenávist jsou si blízko. Jak se zvyšuje frekvence například televizních nebo rozhlasových pořadů o židovství, tak stoupá i nevole vůči tomuto fenoménu. Mince má dvě strany.

Čím více budou lidé vědět o zvycích, kulturních a náboženských tradicích menšin, tím lepší bude vzájemné soužití, zdůraznil Peter Gyori z židovské organizace Bejt Praha.