"Jestli premiér řekne, že to tak nemyslel, tak jsem to také tak nemyslel, a rád si s ním podám ruku,"řekl Hušák

Šéf Sazky Aleš Hušák a olympionička Dana Zátopková na slavnostním zahájení provozu nové víceúčelové haly Sazka Arena, foto: ČTK

Slavnostnímu otevření Sazka Areny v Praze, kde proběhne letošní mistrovství světa v ledním hokeji, přihlížely tisíce hostů včetně prezidenta Václava Klause. Někteří politici, zejména z vládní koalice, ale účast na akci předem vyloučili kvůli výrokům šéfa společnosti Sazka Aleše Hušáka na adresu premiéra Vladimíra Špidly. Hušák prohlásil, že Špidlu na slavnostní otevření nepozve, protože kabinet firmě Sazka odmítl poskytnout státní záruku na úvěr na pokračování stavby haly. Vláda požaduje po šéfovi Sazky omluvu.

Šéf Sazky Aleš Hušák a olympionička Dana Zátopková na slavnostním zahájení provozu nové víceúčelové haly Sazka Arena,  foto: ČTK
Z politiků se galavečera zúčastnil kromě prezidenta republiky Václava Klause například pražský primátor Pavel Bém. Z vládních představitelů nedorazil nikdo. Důvodem je, že Sazka odmítla pozvat premiéra Vladimíra Špidlu. Ředitel Sazky Aleš Hušák totiž neskrýval, že postoj Sazky je odvetou za dřívější vládní rozhodnutí, kdy ministři odmítli poskytnout státní záruku na šestimiliardový úvěr na pokračování stavby haly. "Nikdo nám nevěřil, že se nám to povede,"řekl před novináři Hušák.

"Výstavba Sazky Areny trvala pouhých 16 měsíců. Mnozí pochybovali. Udělali jsme si monitoring tisku a zjistili jsme, že na samém začátku nám nikdo nevěřil. Monitoring všech článků rozdáme všem účastníkům slavnostního zahájení, aby si mohlo 14 tisíc účastníků počíst, co psali novináři od začátku do konce. Musím říci, že mě samotného to překvapilo, že nebyl vůbec nikdo, kdo by nám věřil."

Šéf Sazky Aleš Hušák a prezident republiky Václav Klaus  (vpravo) na slavnostním zahájení provozu nové víceúčelové haly Sazka Arena,  foto: ČTK
Aleš Hušák, šéf Sazky, nešetřil kritikou na všechny strany. Premiér Špidla dříve uvedl, že pokud by vláda dala Sazce garance na výstavbu haly, nebylo by na důchody. "Nám to tehdy výrazně a měřitelným způsobem uškodilo, a proto premiér nedostal pozvání na otevření Sazka Areny,"řekl novinářům Hušák. A skandál byl na světě. Drzost, neslýchané - tyto a podobné výrazy zaznívaly od ministrů a dalších politiků, když hodnotili rozhodnutí Hušáka. Ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková chce rozeslat dopis akcionářům Sazky, ve kterém je chce vyzvat, aby Hušáka buď donutili k omluvě nebo odvolali. Nadešla chvíle, kdy musí členové vlády vyjádřit loajalitu premiérovi, ironicky komentovali vzniklou situaci novináři. "Měl jste se zastat premiéra, kvůli tomu, že nebyl pozván," vytýkali šéfovi Unie svobody-DEU a místopředsedovi vlády Petru Marešovi jeho straničtí kolegové. Mareš však důraznější podporu předsedy vlády nepovažoval za nutnou.

Hokejové legendy Jiří Holeček,  František Pospíšil,  František Kaberle a Oldřich Machač  (zleva),  foto: ČTK
"Já jsem se pokusil republikovému výboru vysvětlit, že naše stanovisko ke stavbě Arény i k Sazce jako takové je dlouhodobě známé. Nepovažoval jsem tu situaci za takovou, ve které by premiér potřeboval pomoc od Unie svobody."

Politici napříč politickým spektrem Hušákovo rozhodnutí premiéra nepozvat považují většinou za nevhodné a žádají od šéfa Sazky omluvu pro Vladimíra Špidlu. Po nátlaku Hušák svá slova zmírnil. "Jsem přesvědčen, že tehdejší výrok premiéra byl pod tlakem okolností a že i on si pravděpodobně uvědomuje, že byl v kontextu nešťastný. Pokud oba zkonstatujeme, že to bylo pod tlakem okolností. Že to bylo nešťastné a že on to tak nemyslel a ani já ne, jsem kdykoliv připraven mu podat ruku,"řekl Hušák. Teď je však míček na straně premiéra, dodal. "Pan Hušák, aby bylo zřejmé, co to je za člověka, tak to je šéf Sazky a myslím si, že tím odpadá celá řada dalších komentářů," prohlásil premiér Špidla. Skandál kolem otevření Sazky Areny se stal politicky zajímavý i pro opoziční poslance z Občanské demokratické strany. Podle nich je jednání šéfa Sazky nevhodné, ale oprávněné. "Díky jejich výrokům se stavba haly prodraží,"řekl Vlastimil Tlustý, šéf poslanců ODS v rozhovoru pro Lidové noviny.