Kabinet kuriozit na zámku Kynžvart nabízí stůl Alexandra Dumase či Žižkův palcát
Unikátní sbírku kuriozit, která udivuje návštěvníky i odborníky, nabízí zámek Kynžvart na Chebsku, někdejší sídlo rakouského kancléře Metternicha. Navíc se k jednotlivým exponátům vážou i zajímavé příběhy. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Jsou tu halapartny osobní tělesné stráže mohučského arcibiskupa nebo magnátský meč, který věnovali uherští magnáti Metternichovi nebo vlajka ze sedmileté války, při které Marie Terezie prohrála Slezsko. Také tu můžeme vidět třeba palcát Jana Žižky. K tomuto palcátu je zajímavý zápis, který nadiktoval na smrtelné posteli poslední opat plasského kláštera a tam uvádí, že tento palcát po celá staletí skrývali v plasském klášteře a že to byl palcát, kterým vládl ten rebel Žižka, který tolik našich bratří zahubil. A protože Metternich plasský klášter po jeho sekularizaci získal, tak také tento palcát zařadil do svých sbírek i s tímto zápisem."
V kabinetu kuriozit jsou autentické předměty, které mají spojitost s významnými osobnostmi nebo událostmi. Jsou tu technické, orientální i přírodní kuriozity. A jedna vzácnost stojí uprostřed.
"Psací stůl a křeslo Alexandra Dumase staršího. Dokonce na tom stole je několik jeho podpisů, vlastnoruční rodové heslo a několik strof z nikdy nepublikovaného díla Romeo a Julie, takže málokdo z badatelů asi tuší, že i Alexander Dumas psal Romea a Julii."Ve vitrinách je možné objevit například oblek Dona Carlose a Metternicha, když jim byly čtyři roky, rukavičky mexického císaře Maxmiliána nebo lyra s kadeří vlasů Beethovena. Jsou tu ostatky španělského národního hrdiny El Cida z 11. století, pontifikální střevíc císaře Řehoře XVI. nebo například modlitební knížka, ze které se modlila královna Marie Antoinetta, než šla na popravu. Je tu dokonce prototyp moderního ručního granátu atentátníků Orsiniho a Gomeze.
"Jedna z těchto bomb, když ji hodili v roce 1857 na kočár s Napoleonem III., tak nevybuchla. Císařovna Eugenie ji potom věnovala do kynžvartského muzea a pro vojenskou historii je významné, že se na Kynžvartu takto zachoval jediný zachovaný funkční exemplář prototypu ručního granátu na světě."
Jak dodal kastelán Miloš Říha, kníže Metternich získal dokonce egyptské mumie od osmanského vicekrále Egypta Muhammada Aliho.
"Ten tehdy poměrně masivně rozdával staroegyptské památky a sem na Kynžvart se dostaly původní dřevěné rakve i s mumiemi. Jednak Kenamúna, což byl strážce pokladů a kněz faraona Thutmose III. z 18. dynastie čili asi 3,5 tisíce let stará rakev s mumií a potom asi o tisíc let mladší kněz Pentahutres."