Kalendárium

zrzavy_orbisartis.jpg
0:00
/
0:00

V kalendáriu se dozvíte, třeba to, který svůj obraz považoval za nejlepší Jan Zrzavý. Připomene také Rudolfa Habsburského nebo Oskara Schindlera.

12. října 1977 zemřel malíř, grafik a ilustrátor Jan Zrzavý. Meditace, Spící lodi, Kleopatra nebo Haldy - to jsou snad Zrzavého nejznámější obrazy - jejich autor ale za své nejlepší dílo pokládal obraz, který namaloval v sedmnácti letech.

"Údolí smutku vzniklo...nevím jak, těžko říct...Tehdy jsem se vrátil z Paříže, kam jsem utek, byl jsem tam jenom tejden a vrátil jsem se, nemohl jsem najít žádnou práci...prostě jsem tam nemohl zůstat, tak jsem se vrátil. Mimochodem, kdybych tam byl zůstal, tak by se můj život a umění vytvářelo...hodně jinak. No, nezůstal jsem, vrátil jsem se, nelituju toho. Vrátil jsem se a šel jsem navštívit jednoho kamaráda ze školy. Přišel jsem k němu a on zrovna dělal něco pastelem, tak jsem mu říkal, ať se nenechá vyrušovat a ať mi dá papír a že budu něco taky dělat. Tak mi dal kousek papíru a já jsem udělal Údolí smutku. Aniž bych si napřed dělal nějaký plán, to až potom. Já vím, z čeho to vzniklo, to se tam dá všechno najít - tam je Leonardo, tam je Botticelli, tam je hlavně Munch, současná doba, současná móda...ten klobouk, to se nosilo takový klobouky a ty dlouhý šaty taky. Ty hory, ta krajina je vlastně pozadí Mony Lisy, primitivně udělaný, tak z dojmu, ze vzpomínky. V popředí ta krajina, to je krajina, když jsem byl na cestě do Paříže, tak taková krajina byla ráno v Bavorsku, taková hnědá, kopečky, sem tam stromeček, bylo to zrovna o Dušičkách. Tak vlastně v tom Údolí smutku, to, co jsem pořád chtěl a nevěděl jak, tak se to tam najednou samo udělalo. Myslím, že to je nejlepší obraz, co jsem udělal."


Rok 1306 byl v českých zemích opravdu rušný: do nového roku vstupovaly pod vládou mladého Václava III., po jeho smrti nastoupil na trůn Jindřich Korutanský a nakonec - v říjnu Rudolf Habsburský. I když Rudolf po několika měsících vlády zemřel, pro české dějiny měl jeden primát - byl prvním příslušníkem habsburského rodu, který na český trůn usedl.


Údolí včel, Zánik samoty Berghof, Kukačka v temném lese nebo Der Lebensborn Pramen života, to jsou filmy, pod jejichž scénářem je podepsán Vladimír Körner. Známý spisovatel a scénárista oslavil v tomto týdnu sedmdesáté narozeniny.


Zikmund Lucemburský
"Proradný král Zikmund dal Husovi na cestu glejt, kterým mu zaručoval bezpečnost, nakonec se ale před koncilem za něj nepostavil. " Asi do podobné věty by se dalo shrnout povědomí většiny Čechů o synovi Karla IV. Zikmundu Lucemburském a jeho roli v Husově "kauze". Onen slavný glejt vydal římský král 18. října 1414. Tehdy byl už Mistr Jan několik dní na své osudové cestě do Kostnice.


Před 35 lety zemřel svitavský rodák Oskar Schindler. Na jedné straně nacista, podnikatel bohatnoucí na armádních zakázkách na druhé straně zachránce několika set Židů. Jako takový je pohřben v Jeruzalémě na hoře Sion.