Kalendárium

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Československo-sovětská jednání těsně před invazí v roce 1968 jsou jedním z výročí, kterému se věnuje kalendárium. Nezapomene ani na spisovatele Františka Langera a kolínského kapelníka Františka Kmocha.

Alexander Dubček  (vpravo) vítá  L.I.Brežněva v Čierné nad Tisou,  foto: ČTK
Na přelomu července a srpna roku 1968 se v obci Čierná nad Tisou sešli představitelé Československa a Sovětského svazu, znepokojeného vývojem tzv. Pražského jara. Československá delegace vedená Alexandrem Dubčekem obhajovala nastolený reformní trend a zdůrazňovala, že nejde o ústup z cesty socialismu. Nebyla ale jednotná, některým jejím členům byl sovětský pohled blízký. Generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv požadoval po Dubčekovi mimo jiné znovuzavedení cenzury, zrušení KAN nebo kádrové změny. Jednoznačné závěry z jednání nevyplynuly, přesto později Brežněv upozorňoval na neplnění závazků z Čierné. Do invaze vojsk varšavské smlouvy po ukončení jednání zbývaly 3 týdny.


František Langer
Na začátku srpna 1965 zemřel v Praze spisovatel, dramatik, lékař a bývalý legionář František Langer. Bojoval v první světové válce, po zajetí na haličské frontě vstoupil do československých legií. Z této kapitoly života později často čerpal náměty pro svou tvorbu. Přátelil se s Fráňou Šrámkem nebo Jaroslavem Haškem, byl dokonce u založení jeho Strany mírného pokroku v mezích zákona.


V revolučním roce 1848, tedy před 160 lety, se narodila legenda české dechovky - dirigent a skladatel František Kmoch. Dlouhá léta prožil v Kolíně, kde na něj dodnes nezapomněli. U příležitosti jeho narozenin připravilo místní muzeum výstavu. Jejími autory jsou Miroslava Jouzová a Ladislav Jouza. Na co by on případné návštěvníky pozval?

"Asi tak nejzajímavější věci, které by na výstavě návštěvník mohl vidět, jsou samozřejmě předměty, které pocházejí přímo z majetku Františka Kmocha. Jsou to zejména taktovky, které dostával při různých důležitých příležitostech. Dále také soubor gramofonových desek, větší část byla natočena ještě za Kmochova života."

Jaké byly životní osudy Františka Kmocha?

"On pocházel ze skromných poměrů, narodil se v Zásmukách. Můj osobní názor na něj je, že to byl velice skromný a na druhé straně schopný, který řídil tu sokolskou kapelu na vysoké úrovni."

Jaké bylo jeho působení v Kolíně?

"Tam je docela pozoruhodná věc, on původně začínal jako učitel, vystudoval učitelský ústav a varhanickou školu. Zpočátku to vůbec nevypadalo, že by se stal kapelníkem a skladatelem, byť jeho tatínek byl hudebníkem, hrál v nějaké kapele v Zásmukách a okolí. František Kmoch projevoval zájem o hudbu a jako mladý, bylo mu něco přes 20, se začíná prosazovat v Kolíne. Zpočátku to dělal ještě souběžně se svým učitelským zaměstnáním, ale v roce 1873 musel učitelské místo definitivně opustit, uvádí se, že okrasnímu hejtmanství nebylo příliš po chuti, že učitel hraje se sokolskou kapelou a po nocích atd. Takže musel odejít a se stal kapelníkem, jako velice mladý člověk a sjednal si autoritu. Od počátku je uznáván v Kolíně a nejen tam."

František Kmoch s kapelou nehráli jen v Čechách, ale také třeba v Krakově, Vídni, Budapešti a dokonce v Nižním Novgorodě. Skladeb, které František Kmoch složil nebo upravil z lidových písní, jsou stovky. Která je ta nejznámější? Nekolínští si nejznámější nebo nejoblíbenější píseň mohou vybrat. Fanoušci z Kmochova působiště mají jasno.

"Pro nás Kolíňáky určitě Kolíne, Kolíne."