Kalendárium

broucci1.jpg
0:00
/
0:00

Začátek ledna přináší mnohá zajímavá výročí, vzniku České republiky jsme se už věnovali, připomeňme si tedy i jiná jubilea - narození Jana Karafiáta, přejmenování města Zlína nebo narození Oldřicha II. z Rožmberka, významné postavy období husitských válek.

4. ledna 1846 se narodil Jan Karafiát, evangelický duchovní a především autor slavných Broučků. Se svatojánskými broučky - kmotříčkem, beruškou, Janinkou nebo broučkem se v dětství setkal snad každý. I přesto, že Broučci nejsou jedinou knihou, kterou Jan Karafiát napsal, bývá téměř vždy spojován právě s nimi. Jeho další díla jako například vlastní paměti nebo povídka Kamarádi nejsou zdaleka tak známé a popularity Broučků nikdy nedosáhly.


Do nového roku 1949 vstoupilo moravské město Zlín proslulé jako sídlo obuvnické firmy Baťa s novým názvem. V duchu doby se přejmenovalo na Gottwaldov. O jednačtyřicet let později se původní historický název městu zase vrátil.


Oldřich II.
V lednu roku 1403 přišel na svět další potomek starého a váženého šlechtického rodu Rožmberků Oldřich II.

„Oldřich II. z Rožmberka byl jednou ze tří nejvýznamnějších osobností rodu rožmberského, který v Českém Krumlově žil v asi deseti generacích. V podstatě se dožil asi šedesáti let, na svou dobu to byl člověk poměrně letitý. Ale zážitky, které měl za sebou, by vydaly na dva až tři životy,“ říká Anna Kubíková, autorka knihy o této zajímavé osobnosti českých dějin. Oldřichův život byl opravdu rušný, ač původně vychován v duchu husitství, přiklonil se ke katolické straně, s husity bojoval a podporoval krále Zikmunda. Velkou ranou pro Oldřicha bylo, když se jeho protivník Jiří z Poděbrad stal českým králem. Prestiž a majetek rodu se Oldřich snažil zajistit často také paděláním listin. „Ve čtyřicátých letech 15. století, buď upravil stávající listiny, nebo napsal úplně nové listiny. Je jich asi třicet, objeveny byly až na konci 19. století tehdejšími archiváři a historiky. Oldřich se pokoušel na místo těch majetků, statků, o které přišel získat majetky nové. Aby si je mohl podržet vypracoval, neříkám, že vlastnoručně, ale ve své kanceláři za úzké účasti kancléřů a písařů zhruba těch třicet falz. Mělo za to, že padělal jen listiny, ale byly padělány i některé pečeti. Pečeti Jana Lucemburského, Karla IV., Václava IV. I císaře Zikmunda. Falzifikátor se pokoušel tímto způsobem získat náhradu za ztracený majetek, o který přišel během husitských válek.“


A na začátku ledna slaví také narozeniny zpěvačka Anna K.