Kanada zrušila pro Čechy víza

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Od 1. listopadu už čeští turisté nebudou potřebovat víza pro cestu do Kanady. Země javorového listu zrušila vízovou povinnost pro české občany, kteří budou v zemi pobývat do 90 dnů.

Česká diplomacie o zrušení víz usilovala od roku 1997, kdy Kanada kvůli přílivům žadatelů o azyl, mezi nimiž převažovali Romové, vízovou povinnost pro občany Česka obnovila. Kanaďané ovšem i nadále mohli cestovat k nám bez víz. Přestože Kanada nyní dospěla k názoru, že Česko splňuje požadovaná kritéria, může kdykoli své rozhodnutí přehodnotit, upozornil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A co podle něj bude rozhodující?

"Chování českých občanů, poněvadž jsme si to také před lety sami pokazili. A zase je to jenom otázka českých občanů, to jest jestli budeme dodržovat kanadská pravidla. A ta jsou docela jasná: Z celkového počtu azylových žádostí, samozřejmě i ze zemí, kde jsou opravdu jsou zoufalé podmínky, nesmí být počet žadatelů z Česka za rok vyšší než dvě procenta z celkového počtu podaných žádostí v Kanadě ročně. A, a to je ještě tvrdší, poněvadž my rádi přemýšlíme, jak bychom tak trochu mohli obcházet zákon, ale pro to v Kanadě nemají pochopení, zároveň víc než tři procenta Čechů, kteří do Kanady na krátkodobý pobyt ročně přijedou, nesmí porušit jeho pravidla pro bezvízový styk. V opačném případě zavedou zase víza. Tedy nesmí zůstat v Kanadě déle než stanovený čas 90 dní anebo tam bude nelegálně pracovat. Pak na to všichni čeští občané doplatí, neboť bude zase zaveden vízový režim. Ale jsem strašně rád, že Kanada se konečně zase vrátila k původnímu stavu. Děkuji ji."

"Důvodem odstranění vízové povinnosti byl také fakt, že v současné době se 91 procent českých žádostí o kanadské vízum vyřídilo ještě v den podání," komentoval změnu mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Stav, kdy Kanaďané víza pro vstup do Česka nepotřebovali, zatímco Češi do Kanady ano, byl podle něj nerovnovážný.

Zrušení víz pro krátkodobé cesty do Kanady se vedle České republiky týká i Lotyšska. Občané šesti dalších nových zemí Evropské unie, mimo jiné Slovenska, Polska a Maďarska, musejí o víza nadále žádat.

Pro občany Česka však nadále platí vízová povinnost při cestách do Spojených států. Jednání jsou odlišná a podstatně složitější. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg zhodnotil jejich současný stav:

"Je to v tamním parlamentu, tedy v Kongresu, projednává se to ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, a doufám, že to projednávání brzo skončí. Ovšem stejně jako my nemáme větší vliv na to, co se rozhoduje v parlamentu, tak také samozřejmě americká vláda nemůže určovat chod amerického Kongresu. Může jenom čekat, jestli se ty dvě sněmovny včas rozhodnou."