Karlův most má vlastní muzeum
V červenci uplyne 650. let od položení základního kamene veleslavného Karlova mostu v Praze. Už od letošního června ale kromě památky samotné můžete navštívit i její muzeum. Sídlí samozřejmě na břehu Vltavy hned u paty mostu.
"Velkým přínosem je, že jsou tam rekonstrukce těch předešlých mostů. To znamená Juditina mostu, ale dokonce i původního dřevěného, o kterém máme zprávu, že byl poničen v roce 932," potvrzuje František Dvořák z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Dále historik připomíná, že v muzeu se návštěvníci mohou ledacos dozvědět i o Juditině mostu, který byl předtím rovněž chloubou Prahy, než ho neponičila povodeň v roce 1342: "Na předmostí, jak malostranském, tak hlavně tedy staroměstském, jsou zachované vstupní oblouky. Takže my dovedeme udělat rekonstrukci celého mostu. Navíc v řečišti dole jsou ještě zbytky pilířů. Takže víme, že měl dohromady 23 oblouků. Známe jeho šíři. Takže návštěvníci muzea se dostanou k tomu prvnímu nástupnímu pilíři, který šel od Starého Města směrem k Malé Straně."
Muzeum mezi názornými modely nabízí například model Prahy z doby kolem roku 1000 s vyznačenými brody přes Vltavu, které tehdy představovaly zásadní komunikační spojnice. Už jsme zmínili první dřevěný most, o němž mluví ve své kronice i Kosmas, stejně jako ztvárnění předpokládané podoby Juditina mostu. Za důležitý je ale považován také model Rankovy lávky z roku 1832. Návrh stavitele Michaela Ranka se sice nerealizoval, ve své době však představoval unikátní patentovaný systém dřevěné mostní konstrukce. K expozici patří také původní řemeslnické nástroje nebo rekonstrukce dobových stavebních strojů. A v neposlední řadě jsou zde k vidění také sochy ze Staroměstské mostecké věže. Jsou to odlitky z forem pořízených v 19. století, ještě se zachovalou povrchovou modelací, než byla poškozena znečištěným ovzduším. Mimochodem, právě sochy jsou i ozdobou a chloubou Karlova mostu. Která z nich je vlastně nejcennější? Podle historika Františka Dvořáka záleží na zvolených kritériích: "Z jakého hlediska? Kdyby z historického, tak je to socha sv. Jana Nepomuckého. Jednak určila úplně novou tématiku a za druhé začíná tím vlastně historie baroka a hlavně historie rodiny Brokofů. A po umělecké stránce jsou to ovšem sochy Matyáše Bernarda Brauna. Sen Sv. Luitgardy - to je úplně evropský unikát."Dodejme ještě, že muzeum se zapojí i do chystané opravy mostu, která začne po oslavách jeho výročí. Bude prezentovat původní a současné stavební technologie a vystaví případné fragmenty, které se najdou při archeologickém průzkumu.