Kateřina Neumannová asi pomůže organizovat lyžařské mistrovství světa v Liberci

Kateřina Neumannová, foto: ČTK

Celý lyžařský svět se stále více zajímá o Liberec. Ve stotisícové metropoli severních Čech a Euroregionu Nisa, v údolí pod Jizerskými horami, se bude v únoru 2009 bojovat o tituly mistrů světa v klasickém lyžování. Jak jsou Češi daleko s přípravou jedné z největších světových sportovních událostí? To zjišťovala Lenka Jansová.

Kateřina Neumannová,  foto: ČTK
Už teď je jisté, že veškeré běžecké disciplíny mistrovství světa mužů a žen se uskuteční na tratích nového plánovaného rekreačního a sportovního areálu Vesec přímo na okraji Liberce. Součástí areálu budou homologované, Mezinárodní lyžařskou federací schválené, běžecké tratě pro pořádání světových pohárů v běhu na lyžích a v severské kombinaci. Podle předsedy organizačního výboru mistrovství světa Romana Kumpošta výbor zatím navrhl vedení základního dvouapůlkilometrového okruhu, ze kterého budou potom vycházet všechny další okruhy vedení tratí pro šampionát:

"Připravujeme provizorní zasněžování, to by mělo být uvedeno do provozu v polovině prosince."

První test by nové tratě měly zažít už za necelé dva měsíce při lednovém světovém poháru v severské kombinaci. Liberec chce po mistrovství světa využít tento areál jako sportovní centrum, pro běžecké soutěže i pro rekreační lyžování. Skokanské soutěže se uskuteční ve známém sportovním areálu Ještěd. Podle předsedy organizačního výboru Romana Kumpošta čeká skokanský areál na Ještědu rekonstrukce:

Liberec
"Pro mistrovství světa je povinnost pořadatele připravit umělé osvětlení tak, aby se dalo skákat ve večerních hodinách, což právě v lokalitě města o stotisíci obyvatelích považujeme za velmi zajímavé. Z celého města bude vidět, že ten areál svítí, že se v něm něco děje. Večerní závody mají své kouzlo a v současné době to k nim stále víc směřuje."

Kandidaturu Liberce na pořadatelství šampionátu pomohla prosadit i nejznámější česká lyžařka Kateřina Neumannová. Je možné, že v roce 2006 ukončí svoji aktivní sportovní kariéru a v nejbližších dnech se pravděpodobně stane místopředsedkyní organizačního výboru mistrovství světa 2009 v Liberci. Pro Neumannovou by se podle jejích slov otevřela zajímavá perspektiva a s přípravami šampionátu by pomáhala ráda. Podle bývalého trenéra reprezentačního družstva československých lyžařů běžců a odborného konzultanta pro výstavbu tratí ve Vesci Jaroslava Honců šampionát pomůže celému regionu:

"Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci je ohromná příležitost prezentovat nejen Liberec, ale celé Čechy, i část Německa a Polska celému světu, je to ohromná akce a mnoho lidí si u nás ani neuvědomuje, o jakou velkou akci jde."

Náklady na šampionát odhadl předseda organizačního výboru Roman Kumpošt předběžně na jednu miliardu 300 milionů korun. Kompletní rozpočet ale bude předložen v polovině příštího roku. O volbě Liberce rozhodlo letos v červnu hlasování předsednictva Mezinárodní lyžařské federace na zasedání v americkém Miami.