Liberec odpočítavá posledních 100 dnů před startem MS v klasickém lyžování

Foto: ČTK

V těchto dnech se naplno rozjíždí kolotoč Světových pohárů v lyžařských disciplínách. Vrcholem lyžařů klasiků bude bezesporu únorové MS, které poprvé v historii naší země uspořádá Liberec. Ve skokanském areálu na Ještědu i běžeckém ve Vesci tak přípravy doslova finišují.

Hlavní stadion ve Vesci, foto: ČTK
Právě dnes zbývá do zahájení MS v klasickém lyžování v Liberci rovných 100 dnů. Prezidentka OV Kateřina Neumannová pociťuje nárůst předstartovní nervozity.

"Spím dobře, ale to neznamená, že nejsem nervózní. Přípravy finišují, ale na spaní to naštěstí vliv nemá."

Liberec se už nyní chlubí rekordem v počtu zúčastněných zemí. Ještě před uzávěrkou došlo organizátorům 53 přihlášek a to se navíc počítá i se startem výpravy Kazachstánu a Koreje. Ubytovací kapacity budou podle slov Neumannové dostatečné a tak jí účastnický rekord dělá jednoznačně radost.

"Je to samozřejmě spíše radost, protože ubytování je pro závodníky zajištěno na vysokošklolských kolejích. Samozřejmě nárůst jsme zaznamenali především u exotických zemí, než že by nám výrazně narostly počty těch stabilních."

Naopak v počtu diváků naše olympijská šampionka rekord neočekává.

Skokanský areál na Ještědu, foto: ČTK
"Jednak skokanský areál nepojme nějaký obrovský počet lidí - kapacita je 12 tisíc diváků. Daleko větší možnosti jsou v běžeckém areálu ve Vesci kam se vleze až 30 tisíc návštěvníků. Na odhad je brzy, protože prodej vstupenek se teprve rozbíhá, ale v porovnání se skandinávskými zeměmi, kde je lyžování sportem č.1 budeme v nevýhodě."

Nedávné finále letní skokanské Grand prix bylo vydařenou generálkou ještědského areálu před nadcházejícím MS.

"Test byl pouze částečný, protože se pro MS bude ještě dokončovat infrastruktura a mobilní stavby. Byla to především generálka organizační připravenosti a ta dopadla jednoznačně dobře, neboť žádné problémy nebyly."

Druhým místem, které bude sloužit libereckému MS, je běžecký areál ve Vesci. Ten ještě na ostrou generálku čeká. V případě dostatku sněhu jí bude prosincový závod SP v severské kombinaci.

"Těch testů jsme si prošli už dost. Teď je na řadě areál ve Vesci, ale pokud nebude sníh na prosincové závody v severské kombinaci, tak se dá otestovat např. dětskými závody nebo tréninky. My se už teď soustřeďujeme na dolaďování konkrétních věcí před MS."

Na inspekci přijeli členové FIS i premiér Topolánek. Jak byli spokojení?

"Kontrola ze strany FIS, což byla závěrečná komplexní inspekce, tak se řešily naprosté detaily a se vším byla vyjádřena spokojenost. Pan premiér přijel především pozdravit nejvyšší představitele FIS a deklarovat podporu vlády tomuto projektu."

Na konečném vyznění šampionátu se budou pochopitelně podílet i úspěchy českých reprezentantů. Kateřina Neumannová přidala na závěr svůj soukromý medailový tip.

"Naši lyžaři běžci i skokané mají velké šance sahat po medailích. Myslím, že je to dostatečně velké lákadlo pro naše fanoušky, aby je přijeli podpořit. Odhaduji zisk dvou cenných kovů. Kdo konkrétně by je měl získat, tak to odhadovat nebudu, ale v medaile určitě věřím."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio