Kdo je autorem slova "rozhlas"?

0:00
/
0:00

Možná vás překvapí, že autorem slova "rozhlas" byl jeden z prvních hlasatelů zahraničního vysílání Richard Durdil. A jak slovo vzniklo? To se dozvíte ze vzpomínky rozhlasového technika Karla Koníčka z roku 1966.

"Když v roce 1925 vypsal Radiojournal soutěž na české pojmenování rádia, přišel redaktor Durdil, otevřel dveře a pravil: ´Včera jsem poslouchal Československý rozhlas.´ Strnuli jsme překvapením. Cože to poslouchal? Rozhlas? Ano, to bylo to slovo, na něž jsme tak dlouho čekali. Vysvětlil nám, jak k němu došel. Angličané říkají rádiu broadcasting, něco jako rozhození nebo rozsévání. Je to jistě proto, že anténa rozsévá do široka a daleka zvuky, vlastně rozhlašuje, co dává mikrofon ze studia. A to, co se rozhlašuje, to může být jedině rozhlas. Tak se zrodil Český rozhlas a dnes nikoho ani nenapadne, že je to tak mladé slovo. A tak dnes po uplynutí třicetiletého trvání našeho krajanského rozhlasu, kdy se toho mnoho změnilo, můžete již také sledovat některé naše domácí události nejen u svých přijímačů, ale i u televizorů. A jsem přesvědčen, že není daleko doba, kdy některý z krajanů odletí na některou planetu, že i tam bude ve stálém zvukovém i obrazovém spojení se svojí starou vlastí. A to vám ze srdce přeji."

Ještě upřesním, že slovo "rozhlas" Durdil poprvé použil v roce 1924, ne o rok později, jak jsme slyšeli v ukázce. Do té doby se používal termín "radio" a spolu s ním různé novotvary: "radioposluchač", "radiokoncert", "radioprůmysl". Nový termín "rozhlas" pak byl používán souběžně s mezinárodním označením "radio", postupem času ale zcela převládl.