Kdo (ne)patří mezi kandidáty na post prezidenta?

Miloš Zeman, foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Politický důchodce" Miloš Zeman v neděli s definitivní platností oznámil, že se po předvolební kampani, v níž pomáhá svým spolustraníkům ze sociální demokracie, vrátí na Vysočinu - odmítl tak spekulace o tom, že by v roce 2008 mohl kandidovat na úřad prezidenta republiky. Kdo tedy nyní patří mezi kandidáty na post hlavy státu? O tom už více Martina Lustigová.

Miloš Zeman, foto: ČTK
Miloš Zeman před třemi lety prohrál souboj o křeslo hlavy státu s Václavem Klausem. Přestože kandidoval na základě vůle členské základny ČSSD, 27 zákonodárců sociální demokracie ho tehdy nepodpořilo. V neděli Zeman o své prezidentské kandidatuře v České televizi prohlásil: "V roce 2008 zjistíte, že kandidovat nebudu. Kandidatura je pro mě nadosmrti mrtvé téma.""Za prvé si myslím, že to samozřejmě byl výrok, který byl důsledkem zklamání z té první volby, kdy část sociálních demokratů Miloše Zemana nepodpořila. To bylo interpretováno jako poměrně silná zrada Miloše Zemana. A za druhé mám pocit, že Miloš Zeman pochybuje o tak velkém vítězství sociální demokracie a o tom, že by sociální demokracie byla tou stranou, která bude mít hlavní vliv na to, kdo bude prezidentem," komentuje prohlášení Miloše Zemana politolog Jan Bureš.

Prezident České republiky Václav Klaus
Miloš Zeman svými slovy zkřížil dosavadní plány sociálních demokratů, protože premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek ho ještě nedávno označoval za svého prezidentského kandidáta. Nyní Paroubek uvažuje o nestranickém kandidátovi: "Já si umím představit, ale je to v tuto chvíli můj názor, že můžeme hovořit i o kandidátech mimo sociální demokracii, kteří by byli schopni získat celospolečenskou podporu." Politolog Jan Bureš ovšem upozorňuje: "Tady bych byl dost skeptický, protože vlastně úplně stejnou cestou se sociální demokracie vydala při té první volbě. A dopadlo to tak, jak to dopadlo." Jan Bureš naráží na neúspěch dalšího z dřívějších kandidátů sociální demokracie - nezávislého Jaroslava Bureše. Proč se vlastně sociální demokraté poohlížejí po nezávislém kandidátovi? To je otázka pro politologa Lukáše Valeše: "Tím hlavním důvodem je, že sociální demokraté dnes nedisponují výraznější osobností, která by mohla tváří v tvář kandidatuře Václava Klause mít šanci na zvolení prezidentem republiky."

O prezidentském kandidátovi mají nyní jasno jenom občantští demokraté. Ti jednoznačně říkají, že jejich jediným možným kadidátem je Václav Klaus. Pokračuje předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek: "Já si nedovedu představit v zásadě jiné jméno než Václava Klause. Na druhou stranu je příliš brzo, protože se neprojednávají oficiální kandidáti a máme před sebou parlamentní volby."

Český premiér Jiří Paroubek
Ostatní politické strany se zatím o prezidentském kandidátovi vyjadřují velmi zdrženlivě. Proč? Slovo má Lukáš Valeš: "Můžeme se domnívat, že je to vyčkávací pozice nebo ještě ani ony samy nevědí, jakého kandidáta vyberou nebo podpoří." Podle Jana Bureše hraje roli i to, že není jasné, jak volby dopadnou. Strany zatím nedovedou odhadnout svou sílu v budoucím parlamentu a tedy ani schopnost prosadit konkrétního kandidáta: "Jakmile by teď uvedly nějakého konkrétního kandidáta a pak neměly sílu ho prosadit, tak to samozřejmě v očích voličů znamená oslabení. Je to vlastně svým způsobem nesplnění určitého slibu." Jasnější vyjádření o prezidenských kadidátech můžeme proto očekávat po senátních volbách, při nichž se na podzim obmění třetina horní komory parlamentu. Teprve pak totiž bude jasné rozložení politických sil.