Kdo povede českou sociální demokracii a vládu?

Jako hosta do rubriky Česko v komentáři si Josef Kubeczka pozval znalce poměrů v nejsilnější vládní straně, komentátora deníku Právo Alexandra Mitrofanova. Nemohli už v závěru pracovního týdne nehovořit o krizi v ČSSD.

Hned v úvodu našeho rozhovoru musím poznamenat, že ho spolu vedeme ve čtvrtek a neznáme tedy výsledky sobotního, klíčového jednání Ústředního výkonného výboru sociální demokracie. Poslední dva týdny ale byly bohaté na události, které mohou zásadním způsobem ovlivnit další vývoj v této straně a ve vládní koalici. Kamínkem, který celou lavinu uvolnil, byla porážka sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu - pouhá dvě křesla a až páté místo mezi kandidujícími stranami. V čem Vy vidíte hlavní příčiny tohoto debaklu

"Domnívám se, že voliči sociální demokracie částečně nepochopili, co jim chtělo sdělit nové vedení strany, respektive, a to by asi měl zdůraznit, nový předseda strany po Miloši Zemanovi - Vladimír Špidla, který je zároveň premiérem české vlády. Ti, kteří to pochopili, to odmítli přijmout, protože pan Špidla s otevřeností pro politika naprosto nezvyklou lidem říkal, že situace není tak dobrá, jak se zdálo ještě před rokem minimálně z vyjádření představitelů sociální demokracie, a že v ekonomice naše země bude muset provést určité reformy. Reformu veřejných financí především a pak jiné společenské reformy, protože podle koncepce a vize Vladimíra Špidly je Česká republika součástí Evropské unie a Evropu vidí jako prostor, který se musí sjednotit, aby mohl konkurovat dravým soupeřům z Ameriky a východní Asie. Toto poselství Vladimíra Špidly částečně nebylo pochopeno, a když bylo pochopeno, bylo odmítnuto."

Vladimír Špidla zatím rozhodně odmítal dobrovolně rezignovat na funkci šéfa sociální demokracie. Myslíte si, že tak nakonec učiní, nebo bude odvolán?

"Domnívám se s téměř stoprocentní jistotou, že v žádném případě sám rezignovat nebude. Je to člověk, který rád běhá na dlouhé tratě, chce zkoušet také maratón, a to je trošku výpověď o jeho povaze. Je to tzv. buldog, člověk, který se zapře a nepůjde nikdy sám, dobrovolně z pozic, které považuje za správné. A že svou politiku považuje za správnou, k tomu už dal bezpočet důkazů. Sám tedy v žádném případě neodejde."

Premiér Vladimír Špidla

Zatím mnohé nasvědčuje tomu, že se do čela sociální demokracie postaví dosavadní muž číslo dvě v této straně, tedy Stanislav Gross. Je to podle Vás varianta reálná a nepřesahující Grossovy schopnosti?

"Je to reálná varianta, i když, jak už jste podotkl, mluví spolu dva dny před klíčovým jednáním Ústředního výkonného výboru ČSSD, a právě na něm se rozhodne, zda Vladimír Špidla nedostane důvěru. Jestliže tu důvěru nedostane třípětinovou většinou, pak bude muset odejít z funkce předsedy strany a již sám dříve řekl, že v takovém případě podá demisi na funkci premiéra, protože není možné řídit vlády, když člověk nemá důvěru vlastní strany. Zda je Stanislav Gross tím člověkem, který by měl na premiérskou funkci? To by nastala situace, kdy dějiny se neptají politika, zda na to má nebo nemá a spíše ho podrobí nemilosrdné zkoušce. Chci tím naznačit, že pokud skutečně sociální demokracie rozhodne, že již Vladimíra Špidlu nechce, tak zákonitě, jelikož je to první místopředseda, se stane dočasným předsedou strany Stanislav Gross. Pokud dodrží prezident Václav Klaus zvyklosti v české demokracii, pak pověří sestavením dalšího kabinetu, protože ten Špidlův padne, politika, který stojí v čele nejsilnější politické strany podle výsledků posledních parlamentních voleb, a to je sociální demokracie."

Pokud by se tak stalo, jakou podobu by podle Vás mohla mít zrekonstruovaná vláda?

Premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross,  foto: ČTK
"Těžko říci, protože jestliže Stanislav Gross bude opravdu tím mužem, kterého bude chtít sociální demokracie mít po Vladimíru Špidlovi v čele a takto rozhodne, pak se domnívám, že se to nestane jen tak zbůhdarma. Stanislav Gross bude muset ještě svést určitý koncepční boj přímo na tom sobotním jednání Ústředního výkonného výboru strany s Vladimírem Špidlou. Není zatím zcela jasné, jakou koncepci chce předložit Stanislav Gross. U Vladimíra Špidly je to jasné - je to dosavadní koncepce koaliční vlády, je to, filozoficky vzato, koncepce kompromisů. Co řekne Stanislav Gross, v této chvíli nevíme. Bezpochyby něco řekne, protože pokud přijde pouze s jakýmsi prázdným projevem, bez detailního naznačení, co chce dělat dál, pokud by se ocitl v čele strany respektive vlády, pak ho samozřejmě spolustraníci patrně neschválí na tuto funkci. No a podle toho, s jakou vizí přijde a k čemu dostane souhlas stranického Ústředního výkonného výboru, pak to bude asi uskutečňovat. Jediná věc, kterou řekl zatím jasně, je to, že varianta menšinové vlády sociální demokracie s tichou podporou Komunistické strany Čech a Moravy je tím posledním, co by si přál."

Mnozí politici a ekonomové, i zahraniční, kritizují jeden z pilířů programového prohlášení současné koaliční vlády - reformu veřejných financí. Například ekonom a prognostik Valtr Komárek říká, že nevyřešila problémy české ekonomiky a naopak vnesla do společnosti skepsi a rozladila občany. Nespěje tedy vývoj spíše k předčasným parlamentním volbám?

"Pár slov k Valtru Komárkovi. Nesmírně si ho lidsky vážím, nicméně v této věci je zaujatý, neboť patří naprosto výrazně do blízkého okruhu lidí, kteří se stýkají s expremiérem Milošem Zemanem a ten je v této chvíli opravdu až nemilosrdným kritikem čehokoliv, co vláda udělá. Valtr Komárek pro mne v této chvíli není ekonomickou autoritou, ale spíše je to politický hráč. Pokud ale jde o předčasné volby, samozřejmě ten vývoj k nim může dospět. Otázkou je, jestli si to budou přát všechny zainteresované politické strany, především v parlamentě. Sociální demokracie předčasné volby nechce, není to něco, po čem by toužila ihned po těch událostech, které patrně nějak vyřeší uvnitř vlastní strany. Zatím to vypadá, že je nebudou chtít ani komunisté. Pokud jde o Občanskou demokratickou stranu, tam sice je volání po předčasných volbách, ale kdo ví, jak to dopadne ve skutečných jednáních, která mohou nastat. Má prognóza je spíše taková, že se tady utvoří jakási vláda, kterou zatím nelze naznačit ani v hrubých konturách. Pravděpodobně, i když se věci dějí různě a může to být i jinak, se politické strany zaměří spíše na přípravu řádných voleb do Poslanecké sněmovny a pak už do toho vloží veškeré síly, které mají."