Ke svátkům patří rybí polévka i povánoční slevy
Letošní české Vánoce se opět nesly ve znamení tradic. Praze a dalším městům kralovaly sváteční trhy a vánoční stromy na náměstích. Obchody zažívaly nápory zákazníků. Před Vánocemi ale Češi zažili poněkud netypicky tři dny státního smutku za zesnulého Václava Havla, jehož státní pohřeb se konal den před Štědrým dnem. Všechny důležité události svátečních dnů si teď ve vysílání Radia Praha připomeneme.
„Myslím si, že historicky to rozdávání polévky v sobě mělo sociální náboj, prostě nakrmit ty chudé - pražské žebráky. Dnes je to ale hlavně tradice."
Lidi v nouzi v Praze pohostil i pražský arcibiskup Dominik Duka. V Arcibiskupském paláci na Hradčanech se sešlo asi 250 lidí. Sváteční oběd pro bezdomovce, seniory, osamělé a pro lidi na okraji společnosti zahájil arcibiskup přáním klidu a míru v duši a požeháním.
"Je to projev těm, kteří potřebují alespoň slyšet, že o nich víme a že nám není jejich osud lhostejný."
Na závěr štědrého dne mnoho lidí chodí do kostelů na půlnoční mše. Jsou to často i lidé, kteří nejsou věřící. Při půlnočních mších většinou bývají kostely zaplněné do posledního místa. Tradice půlnočních bohoslužeb je v Česku stále živá, což jak potvrzuje i římskokatolický duchovní Jan Balík."K 24. prosinci už především patří setkání v kostele. Původně tedy půlnoční, což i dnes je zachováváno. V Čechách je to spojeno s koledami a hlavně s nádhernou Rybovou mší vánoční. Už také odpoledne bývají mše svaté, pro děti s rodinami, protože děti těžko půjdou v půlnoci. To jsou velice krásné chvíle v kostelích."
Ovšem letošní Vánoce hodnotili nejen duchovní a nebo stavitelé betlémů, ale i ekonomové. Letošní svátky, které připadly na víkend, totiž prospívají ekonomice. Potvrdil to analytik společnosti Patria finance David Marek.
"Když se na to podíváme makroekonomicky, tak jeden den představuje v ekonomice rozdíl zhruba 1,5 až 2 miliard korun. To znamená pokud má rok o jeden pracovní den více než rok předcházející, tak potom o zmíněné částky může být hrubý domácí produkt vyšší."David Marek dodává, že všechny svátky, které svádějí k nakupování, českou ekonomiku posilují.
"Určitě spotřební svátky, které přináší dodatečnou spotřebu, se projeví pozitivně ve spotřebě domácností, respektive hrubém domácím produktu. Mezi ně patří zejména Vánoce. Z dalších svátků, které mají do jisté míry podobné charakteristiky, jsou ještě Velikonoce, z těch modernějších například Valentýn."
Po Vánocích lidé v Česku mohou nakoupit zboží, které si mnohdy koupili pod stromeček, s výraznými slevami. Týká se to ale jenom některých druhů zboží a slevou také obchodníci nepřicházejí o své zisky. Slevy mohou být až 70procentní. Pokračuje prezident svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.
"70 procent bývá určitě jen u vybraného sortimentu. Většinou to bývá průmyslové zboží, textil nebo obdobné dárkové zboží. To je zboží, které se prodává se stoprocentní i vyšší marží. Když si potom odečtete tu příslušnou částku, tak se na tom ještě vydělá."Ohlédnutí za letošními Vánocemi v Česku zakončíme slavnostně a netradičně v zahraničí. Tisíce věřících si totiž na svatopetrském náměstí v Římě vyslechly den po štědrém dni tradiční poselství Městu a světu - Urbi et orbi. Papež Benedikt XVI. kromě poselství do zemí ohrožených válkou nebo přírodními katastrofami přidal i tradiční vánoční přání. Letos v 65 jazycích včetně češtiny, kde znělo takto:
"Narodil se vám spasitel, radujte se."