Klaus si pozval Grosse kvůli odposlechům

Stanislav Gross a Václav Klaus (vpravo), foto: ČTK

Policejní odposlechy zůstávají v centru zájmu politiků i veřejnosti. Podle prezidenta republiky Václava Klause je nárůst odposlechů dramatický. Vyplývá to z prohlášení, které vydal na konci úterní schůzky s premiérem Stanislavem Grossem. Prezident proto ministerského předsedu požádal, aby mu nejlépe ještě do konce roku předložil podrobnou analýzu i návrh, jak současnou situaci v odposleších změnit. Podrobnosti má Lenka Jansová.

Stanislav Gross a Václav Klaus  (vpravo),  foto: ČTK
Ostré debaty o odposleších rozpoutala hlavně korupční kauza poslance Zdeňka Kořistky. Podle policistů může za nárůst odposlechů hlavně změna zákonů. Od roku 2002 je totiž možné použít odposlech jako důkaz u soudu. Navíc je podle policie za strmou křivkou odposlechů také technický rozvoj. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře je nárůst odposlechů úměrný tomu, jaký rozmach v naší zemi zažívají komunikační technologie. Češi totiž používají dohromady dvanáct a půl milionu mobilů. Prezidenta Klause nárůst odposlechů nicméně znepokojuje a považuje to za téma velmi závažné:

"Myslím, že to není otázka standardního sporu vlády a opozice. Myslím, že to také není téma současného předvolebního boje. Myslím, že to je skutečně zásadní otázka důvěry občana v instituce, a to myslím daleko přesahuje krátkodechost, která tady je."

Na tom, jestli je růst počtu telefonních odposlechů v zemi dramatický, se s prezidentem neshoduje premiér Stanislav Gross. Slíbil ale, že analýzu dodá na Hrad do konce roku. Premiér zdůvodňuje nárůst odposlechů právě přibýváním mobilních telefonů a věří, že mu analýza dá za pravdu.

Václav Klaus a František Bublan,  foto: ČTK
"Jsem přesvědčený, že tento materiál povede ke zklidnění atmosféry, a myslím si, že povede k tomu, že veřejnost nebude tak znepokojena, jak z některých zpráv a z některých výroků může v tuto chvíli být."

Prezident Václav Klaus minulý týden vyzval ministra vinitra Františka Bublana, aby zvážil odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře. Kolář - podle Klausovy interpretace - označil odposlouchávání soukromých telefonátů za běžnou policejní praxi, která nenarušuje práva občanů, pokud jsou bezúhonní. Dohadům o odchodu policejního prezidenta z funkce je teď ale konec. Ministr vnitra František Bublan rozhodl, že Jiří Kolář prvním mužem policie zůstane. Dodal, že ho za jeho výroky o odposleších trestat nebude.

"Ten jeho výrok nebyl příliš šťastný, musel jsem dokonce uznat panu prezidentovi Klausovi, že tady v tom se s ním ztotožňuji, ale nepovažuji to za tak fatální prohřešek, abych ho kvůli tomu musel odvolávat. Odvolání by navíc mělo jiný dopad nebo by bylo vykládáno jiným způsobem a vztahovalo by se to na probíhající a šetřené kauzy a to si nepřeji."

Počet odposlechů v Česku patří - podle některých zatím neověřených informací - mezi nejvyšší mezi demokratickými státy. Ještě před třemi lety odposlouchávala policie jenom dva a půl tisíce pevných linek a mobilů. O rok později už jich bylo o sedm tisíc víc. Podle dostupných informací se množství odposlechů v zemi v současné době pohybuje kolem 10ti tisíc za rok.