Kmetiněvská výzva opět otevřela debatu o hranici trestní odpovědnosti

Snížení hranice trestní odpovědnosti - to je téma, o němž se po čase opět začalo diskutovat. Objevilo se totiž ve výzvě obyvatel středočeské Kmetiněvsi. Právě tam v roce 2004 třináctiletý chlapec zavraždil a znásilnil svou spolužačku. Dnes je mu devatenáct a s čistým trestním rejstříkem opustil výchovný ústav. Občané Kmetiněvsi proto vydali tzv. Kmetiněvskou výzvu, v níž téma hranice trestní odpovědnosti znovu nastolili.

Občané Kmetiněvsi se na veřejnost i zákonodárce obrátili s výzvou k otevření diskuse na jejímž konci by mělo být právě snížení hranice trestní odpovědnosti. Kmetiněvskou výzvu předal starosta obce předsedkyni petičního výboru Poslanecké sněmovny Zuzce Bebarové-Rujbrové. Podle ní se zde se střetávají oprávněné zájmy občanů, kteří chtějí klid a bezpečí, se zájmem mladého člověka, který by měl dostat šanci, aby ukázal, že se bude léčit a že to byl exces, který se už v jeho životě opakovat nebude.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a ministr vnitra Martin Pecina na zasedání vlády,  foto: ČTK
Výzvu převzala také ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ta se debatě o snížení hranice trestní odpovědnosti nebrání:

"Já si myslím, že to je velmi žhavé téma, byť máme za sebou nějaké debaty v Senátu a Poslanecké sněmovně, které proběhly v loňském roce, tak si myslím, že se toto téma bude znovu otvírat. Já se vůbec otevření té debaty nebráním, protože mám čtrnáctiletou dceru a vím, že byť je jí jen čtrnáct, tak přesně ví, co je dobré a co není. Jinou otázkou je, jak to legislativně upravit a pro které trestné činy, ale dovedu si představit otevření debaty i níž než pod hranici čtrnácti let."

V České televizi pak ministryně doplnila, že by ráda podnítila otevření debaty, zda u těch nejzávažnějších trestných činů, tedy především vraždy, vůbec uvažovat o tom, že by nějaká spodní hranice byla.

To, že by se u velmi závažných trestných činů nemusela hranice stanovovat, si myslí starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil. V souvislosti k Kmetiněvskou výzvou, kterou rozeslal starostům po celé republice, chystá další kroky:

Předsedkyně petičního výboru sněmovny Zuzka Bebarová-Rujbrová převzala od starosty Kmetiněvsi Luďka Kvapila petici a výzvu k trestání mladistvých vrahů a násilníků,  foto: ČTK
"Já jsem se domluvil s paní ministryní, že se v průběhu řekněme dalších čtrnácti dnů budeme vzájemně informovat o tom, jak bude celá věc dále probíhat. Já chci, až budu mít během čtrnácti dnů nebo tří neděl vícero písemných reakcí, podpisů a souhlasů těch měst, obcí a vesnic nazpátek, tak si to vezmu a půjdu s tím klidně znova do Poslanecké sněmovny, abych je přesvědčil o tom, že je nutné o té věci široce diskutovat, že by tentokráte změna tohoto zákona neměla zapadnout."

S podporou výzvy se starostovi podle jeho slov ozývají lidé z Česka i ze zahraničí.

Hranice trestní odpovědnosti není jediná věc, která vyvolala debatu, předmětem diskusí je i další skutečnost. Vzhledem k věku, kdy mladík vraždu spáchal, závisí jeho další léčba na tom, zda na ni bude dobrovolně docházet. Ředitel psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý pro Český rozhlas uvedl: "Pokládáme to za něco, co by bylo dobré legislativně dotáhnout, aby se třeba ta ochranná výchova mohla v dospělosti nějakým způsobem změnit třeba na ochrannou léčbu nebo aby se ochranné léčení mohlo nařizovat i dětem před patnáctým rokem. Já jsem lékař a nedokážu říct, jak to udělat, každopádně si myslím, že tohle by bylo záhodno ošetřit."