Kniha Václava Klause vyvolala nesouhlas ekologických aktivistů

Václav Klaus, foto: ČTK

Modrá, nikoli zelená planeta. Takový je název knihy prezidenta Václava Klause, ve které polemizuje s názory, podle kterých je nejvyšší čas kvůli oteplování změnit chování lidstva. Na pultech se zároveň objevila i kniha bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Nepříjemná pravda. Na jednu z nich přispělo české ministerstvo životního prostředí dotací 100 tisíc korun. Nebyla to však Klausova kniha.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Moje kniha není o měření teploty, ale o omezování svobody, řekl při jejím křtu prezident Václav Klaus. Zároveň uvedl, že nechce "lézt do zelí" klimatologům a meteorologům. Za závažný útok na lidskou svobodu však považuje "módní" téma globálního oteplování. Zopakoval, že během posledního tisíciletí průměrné teploty kolísaly bez větších následků. Hysterické výzvy ke změnám chování kvůli měnícímu se klimatu tak podle něj pouze straší veřejnost.

"Jde hlavně o to, zda se na globálních klimatických proměnách podílí svou činností člověk. Je-li jeho vliv takový, aby k tomu právě dnes vznikala hysterie, která vzniká a jestli je nutné, abychom právě dnes v této chvíli měnili člověka, jeho chování, lidskou společnost, vynakládali obrovské náklady, jejichž efekty budou viditelné nebo neviditelné nebo dokonce záporné třeba za sto let."

Foto: ČTK
Před kavárnou, kde se křest konal, čekali na prezidenta aktivisté z ekologické organizace Greenpeace. Připravili scénku, ve které prezident v gumové masce přednáší o tom, že Země je plochá a žádný geograf nemůže říct nic jiného. Rozdávali také letáčky parodující právě vyšlou knihu.

"My jsme chtěli pouze upozornit na to, že pan prezident je v této věci skutečně zcela mimo stávající vědeckou diskusi. Myslím si, že jeho utkvělá představa, že svět čelí jakémusi spiknutí po moci a slávě toužících klimatologů, zlovolných politiků a enviromentalistů, je skutečně zcela nesmyslná. Myslím, že to lze přirovnat k tomu, jako kdyby někdo obviňoval lékaře, že v důsledku jejich spiknutí se zakazuje kouřit na veřejných prostranstvích,"

 Václav Klaus,  foto: ČTK
uvedl Jan Rovenský z Greenpeace. Prezident Klaus komentoval protest aktivistů slovy, že právě oni jsou důkazem různých hnutí, která se vezou na vlně hysterie kolem globálního oteplování. Klaus také tvrdí, že řadu vědců a politiků motivuje v diskusi o oteplování finanční nebo politický zisk.

Dá se očekávat, že prezidentova kniha vyvolá řadu diskusí mezi odborníky i politiky. Podle klimatologa Jana Pretla je dobré, že prezident tuto knihu napsal, i když nesouhlasí s jeho interpetací vědecké podstaty problému.

"Kdybych ji však četl tak, že pan prezident o existenci problému klimatické změny ví, že zvažuje rizika a že touto knížkou chce pouze vyprovokovat diskusi o některých skutečně nesmyslných krocích, kteří současní enviromentalisté soustavně vymýšlejí, tak pak bych tu knížku naprosto bral."

Na prezidentovu knihu i dotaci pro jeho názorového protivníka Ala Gorea reaguje český tisk. Domnívá se, že státní podpora je medvědí službou ekologii. Proč dotovat knihu, která se ve světě velmi dobře prodává? Je to stejné, jako kdyby ministerstvo kultury finančně podpořilo české vydání knihy Šifra mistra Leonarda, a zdůvodnilo to tím, že chce podnítit diskusi o bibli a Da Vinciho díle.